Reklamı Geç

68 Dosyası, Altyazı'nın Mayıs sayısında

Altyazı Aylık Sinema Dergisi 183. sayısında kapağını, Mayıs 68’in ellinci yıldönümü vesilesiyle dönemin sinema perdesindeki yansımalarına ayırıyor.

68 Dosyası, Altyazı'nın Mayıs sayısında
03 Mayıs 2018 - 16:59

Fırat Yücel’in kapsamlı değerlendirmesiyle açılan yirmi sayfalık 68 Dosyası Fransa’dan ABD’ye, Doğu Avrupa’dan Güney Amerika’ya uzanıyor, politik ve estetik yaklaşımları farklı olsa da devrimci bir heyecanda buluşan pek çok filmi mercek altına alıyor.

YOU WERE NEVER REALLY HERE

Bir adamın travmalarla dolu zihninin derinliklerine inen You Were Never Really Here, geçtiğimiz yıl Cannes’da En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazanmıştı. Film üzerine kaleme aldığı yazıda Ayça Çiftçi, yönetmen Lynne Ramsay’nin izlenimci estetiğini ve tüm klişeleri tersyüz eden yaklaşımını inceliyor.

MR. GAY SYRIA

Ayşe Toprak’ın Saraybosna ve Chicago film festivallerinden ödülle dönen belgeseli Mr. Gay Syria, İstanbul’da arafta kalan Suriyeli eşcinsel mültecilere odaklanıyor. Altyazı’daki yazısında Ali Deniz Şensöz, mültecilere dair farklı bir temsil yaratan filmin yürek burkan ama bir o kadar da umut dolu hikâyesine yakından bakıyor.

80’LER NOSTALJİSİ

Altyazı Mayıs sayısında, Steven Spielberg’ün bir sanal gerçeklik dünyası kurduğu son filmi Başlat Ready Player One (Ready Player One) vesilesiyle son dönemde estetik yaklaşımıyla 80’li yılları yeniden canlandıran popüler film ve dizileri ele alıyor. Altyazı’daki yazısında Aslı Ildır, kaçış estetiğiyle öne çıkan 80’ler popüler kültürünün günümüzde neden bir nostalji nesnesi hâline geldiğini irdeliyor.

UMUT TAZELEYEN FİLMLER

Altyazı’nın Umut Tazeleyen Filmler köşesinde bu ay yönetmen Emine Emel Balcı, Joachim Trier’in 2015 yapımı filmi Sessiz Çığlık’ı (Louder Than Bombs) kaleme alıyor.

BİR SİNEMA PSİKOPATININ LİSTESİ

Yaratıcı belgeselleriyle tanınan Gürcan Keltek, bu sayıdaki Bir Sinema Psikopatının Listesi’nde ‘Görünmez Kentler’ başlıklı bir film seçkisini Altyazı okurlarıyla paylaşıyor.

ALTYAZI’da ayrıca

Taksim Hold’em: Yönetmen Michael Önder’le Gezi Direnişi’ne hem yakından hem dışarıdan bakan kara komedisi üzerine

José Padilha ile söyleşi: Narcos dizisinin yaratıcısı, yeni dizisi O Mecanismo’yu anlatıyor

Riddles of the Sphinx: Feminist kuramcı Laura Mulvey ve göstergebilimci Peter Wollen’ın 1977 yapımı deneysel filmi

Köpek Adası (Isle of Dogs): Wes Anderson’dan politik tonuyla dikkat çeken bir stop-motion animasyon

Kelebekler: Tolga Karaçelik’ten absürd bir aile komedisi

Muhteşem Kadın (Una Mujer Fantástica): Trans bir kadının toplumun önyargılarına karşı mücadelesi

Sessiz Bir Yer (A Quiet Place): Ses unsurunu dışarıda bırakan sıradışı bir korku

Bir Yönetmen Beş Madde: Evrim Kaya’nın kaleminden Billy Wilder sineması

Ayın Kısası: Ümit İnce’nin yönettiği Yaşam Kullanma Kılavuzu

YORUMLAR

  • 0 Yorum