Altyazı'nın Eylül Sayısı bayilerde

Altyazı Aylık Sinema Dergisi 186. sayısında kapağını Stanley Kubrick imzalı bilimkurgu klasiği 2001: Bir Uzay Macerası’na (2001: A Space Odyssey) ayırıyor.

Altyazı'nın Eylül Sayısı bayilerde
03 Eylül 2018 - 19:27

İnsanın evrendeki yerine dair kadim soruları yeniden soran, teknik yetkinliği ve tematik derinliğiyle sinema tarihinin eşsiz başyapıtları arasında kabul edilen filmin ellinci yılı, sekiz yazıdan oluşan kapsamlı bir dosyayla kutlanıyor.

TRANSİT

Günümüz Almanya sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Christian Petzold, ‘Baskıcı Zamanlarda Aşk’ üçlemesinin son filmi Transit’te zamansız bir mülteci hikâyesi anlatıyor. İkinci Dünya Savaşı’nı günümüz mekânlarına taşıyan Transit’le ilgili yazısında Fırat Yücel, filmin anakronik yaklaşımını milliyetçilik ve yabancı düşmanlığının arttığı günümüz siyasi atmosferi üzerinden yorumluyor.

WESTERN

2017’de Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde yarışan ve İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale ödülünü kazanan Western, Bulgaristan’a giden bir grup Alman işçiyle yöre halkı arasındaki gerilimi konu alıyor. Ayça Çiftçi, filmi günümüz Avrupa’sına uyarladığı western kalıpları üzerinden incelerken yönetmen Valeska Grisebach’ın, ele aldığı konuya olgun bir iyimserlikle yaklaştığını vurguluyor.

KARANLIKLA KARŞI KARŞIYA

Cannes Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülüyle dönen Karanlıkla Karşı Karşıya (BlacKkKlansman), Ku Klux Klan’ı çökertmek için örgüte sızan Afrikalı-Amerikalı bir polis memurunun hikâyesini anlatıyor. Engin Ertan, filmin Spike Lee’nin uzun zamandır yaptığı en politik film olduğunu ancak ırkçılık sorununu öfkesiz bir yaklaşımla ele aldığını savunuyor.

UMUT TAZELEYEN FİLMLER

Altyazı’nın Umut Tazeleyen Filmler köşesinde bu ay Müge Turan, Aki Kaurismäki’nin 2002 yapımı Geçmişi Olmayan Adam (Mies Vailla Menneisyyttä) filmini yazdı.

BİR SİNEMA PSİKOPATININ LİSTESİ

Yönetmen Burak Çevik, bu sayıdaki Bir Sinema Psikopatının Listesi’nde ‘Sinemanın Ormanları’ başlıklı bir seçkiyi Altyazı okurlarıyla paylaşıyor.

ALTYAZI’da ayrıca

Robby Müller: Görüntü yönetmeni Robby Müller anısına ‘Işığın Ustası’nın unutulmaz filmlerinden bir seçki

Gece Gelen (It Comes at Night): Gücünü atmosferinden alan post-apokaliptik bir korku

Mirasçılar (Las Herederas): Berlin Film Festivali’nden ödüllü, farklı bir ‘büyüme hikâyesi’

Claude Lanzmann: Belgesel tarihinin başyapıtlarından ‘Shoah’nın yönetmeninin eleştirel bir portresi

Güvercin: Banu Sıvacı’yla ilk yönetmenlik deneyimi üzerine söyleşi

Mission: Impossible – Yansımalar (Mission: Impossible – Fallout): Kimlik krizi üzerine kafa yoran mükemmeliyetçi bir aksiyon

Ant-Man ve Wasp (Ant-Man and the Wasp): Mizahi görselliğiyle öne çıkan bir Marvel filmi

Sıkı Dostlar (Last Flag Flying): Richard Linklater’dan Vietnam’da savaşmış üç askerin bir araya geldiği bir yol hikâyesi

İnanılmaz Aile 2 (Incredibles 2): Yenilikten uzak bir aile güzellemesi

Bir Yönetmen Beş Madde: Ahmet Gürata’nın kaleminden Altın Palmiye ödüllü Hirokazu Kore-eda’nın portresi

Ayın Kısası: Tolga Özdemir’in yönettiği Nilüfer

YORUMLAR

  • 0 Yorum