Atatürk’ün Rize’ye gelişinin 95. yıl dönümü kutlandı

Atatürk'ün Rize'ye gelişinin 95. yıl dönümü kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Rize’yi ziyaretinin 95. Yıl dönümü dolayısıyla Rize Valiliği önünde tören düzenlendi.

17 Eylül 2019 - 22:18

Rize Valiliği ve Rize Belediyesi çelenklerinin Atatürk anıtına sunulmasıyla başlayan tören, Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti.

Törene, Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü, İl Jandarma Komutanı Alb. Hakan Dedebağı, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Siyasi Parti Temsilcileri, STK Temsilcileri, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende günün anlam ve önemine yönelik Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin bir konuşma gerçekleştirdi.

Belediye Başkanı Rahmi Metin konuşmasında; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, savaşlarda hep ordusunun başında ve hep ön safta yer alıp milletine önderlik etmiş, aynı zamanda ülkemizin kalkınması için de şehir şehir gezerek ve Anadolu insanıyla kucaklaşarak, fikirlerini paylaşarak atılması gereken adımları onlarla beraber atmıştır. Gezinti yaptığı illerde yoğun ilgiyle karşılaşan Atatürk’ün bu kapsamda Rize’yi ziyareti önemlidir. Bugün, onun şehrimize gelişinin 95. yıl dönümü ve biz aynı heyecanı taşıyoruz." dedi.

Atatürk'ün 12 Eylül 1924 tarihinde Mudanya’dan Hamidiye Zırhlısı ile İstanbul Boğazı üzerinden Karadeniz’e açıldığını hatırlatan Metin, "15 Eylül’de Trabzon’a gelen Atatürk ve beraberindekiler 17 Eylül’de buradan ayrılarak aynı gün saat 18.00’de Rize’ye varmıştır. Muhterem Rizeliler şehri baştan aşağı taklar-kemerler ile süsleyip, kesilen kurbanlar ve top atışlarıyla Atatürk’ü selamlamışlardır. Atatürk ve beraberindekileri Hamidiye zırhlısından alıp karaya ulaştırmaya çalışan motor, denizin şiddetinden dolayı iskeleye ulaşamayınca Müftü Mahallesinden 20 yaşındaki Hakkı Şentürk, dayanamaz ve öne atılır. Denize koşup Atatürk’ü sırtına alarak karaya çıkarmak ister. Atatürk, bu isteği “Bırakın ayaklarım memleketimin sularında ıslansın” diyerek vatan topraklarının kutsiyetini ön plana çıkarmıştır. Atatürk, Rize’ye gelişi dolayısıyla trafiğe açılan caddenin adına “Atatürk” adının verilmesine karşı çıkarak, caddenin adının “Cumhuriyet” olmasını istemiştir. Böylece her yaptığını halkına ve kurduğu Cumhuriyete adadığını bu davranışı ile bir kez daha kanıtlamıştır." dedi.

Konuşma ve halkoyunları gösterilerinin ardından Rize Valiliği önünde düzenlenen tören son bulurken, törenin ardından protokol mensupları hep birlikte Atatürk Müzesine ziyaret gerçekleştirdiler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kartal: 'Sosyal medya kulüpleri yönetmez'
Kartal: 'Sosyal medya kulüpleri yönetmez'
Rize Hüseyin Yardımcı İlkokulu öğrencileri çok şanslı
Rize Hüseyin Yardımcı İlkokulu öğrencileri çok şanslı