Atatürk'ün Rize'ye gelişinin 96. yıl dönümü kutlandı

Atatürk'ün Rize'ye gelişinin 96. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Atatürk'ün Rize'ye gelişinin 96. yıl dönümü kutlandı
17 Eylül 2020 - 20:29

Valilik tören alanında düzenlenen törene; Rize Valisi Kemal Çeber, İl Jandarma  Komutanı Albay Hakan Dedebağı, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü, kamu kurum ve kuruluşları, Siyasi Parti temsilcileri Sivil Toplum Kuruluşları katıldı.

Törende konuşan Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin; Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, memleketi karış karış gezdiğini söyleyerek, "Doğusundan batısına yaptığı tüm yurt gezilerinde illere, ilçelere ve köylere gitmiş; gittiği yerlerde halkla iç içe olmuştur. Atatürk’ün bu yurt gezilerinden biri de 1924 yılında 29 Ağustos’tan 18 Ekim’e kadar 51 gün süren gezisidir. Atatürk’ün en uzun süreli bu yurt gezisi Gazinin Sonbahar Seyahatleri adıyla tanımlanmıştır. Atatürk, ilimize bu gezisi sırasında gelmiştir. Atatürk’e eşi Latife Hanım, Rize Milletvekili Rauf Benli ile birkaç milletvekili arkadaşları eşlik etmiştir. Bugün, onun şehrimize gelişinin 96. yıl dönümü ve biz aynı heyecanı taşıyoruz." dedi.

Atatürk’ün Rize ve Rizelilerle tanışıklığının çok eskilere dayandığını söyleyen Metin sözlerini şöyle tamamladı; "Kurtuluş Savaşı yıllarında Kuvayi milliyecilere takalarıyla silah taşıyan, milli mücadelede Atatürk’ün takdirini kazanan birçok Rizeli kahramanımız var: İpsiz Recep, Ketencioğlu Yakup, Dursun Kaptan, Metozade Hüseyin, Tuzcuoğlu Halit Ağa, Şahinoğlu Osman Kâhya ve Mataracı Mehmet Efendi bunlardan bazılarıdır. İçlerinden Mataracı Mehmet Efendi, Atatürk’ü Rize’de kendi evinde misafir etmiştir. Atatürk’ün misafir edildiği Mataracı ailesine ait olan bu ev günümüzde müze olarak kullanılmakta ve güzide anılarıyla yaşatılmaktadır.

Rizeliler tarafından hemşehrilik teklif edildiğinde Atatürk tarafından resmi bir yazıyla kabul edilmiş ve bu gelişme milli gazetelerde Atatürk Rizeli Oldu! başlıklarıyla büyük yankı uyandırmıştır. Bugün hemşehrimiz Atatürk’ün göstermiş olduğu yolda ilerlediğimiz ve onun sevgisine mazhar olduğumuz için ne kadar gurur duysak azdır. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı, minnet ve şükran duygularımla yâd ediyorum. Kahraman silah arkadaşlarına ve şehitlerimize Yüce Allah'tan rahmet diliyor, bu anlamlı ve önemli gününüzü kutluyor, hepinize sevgilerimi sunuyorum."

YORUMLAR

  • 0 Yorum