Balcı: ’Çay sektörü bitme aşamasına geldi’

Balcı: 'Çay sektörü bitme aşamasına geldi'

Rize Çay Sanayicileri Derneği Başkanı Hızır Balcı, 2018 yılı içerisinde kuru çaya zam yapılmaması nedeniyle ve dolar kurunun yükselmesiyle artan faizlerin çay sektörünü bitirme aşamasına getirdiğini söyledi.

02 Ocak 2019 - 20:42

Çay sektörünün kurtulma yollarının olduğunu kaydeden Rize Çay Sanayicileri Derneği Başkanı Hızır Balcı, “Hükümetimiz bu yollara başvurmadı. Hükümetimiz çay sektörünü kurtarabilmek için tarıma bakanlığın verdiği desteklerin çay sektörünün de faydalanması için yol bulunmalıdır. Bu destek bize kullandırılırsa çay sektörü tekrar canlanabilir Hazine bakanlığını bu konuda ikna etmemize rağmen konuyla ilgili tebligat yayımlanmadığı için bu desteklerden yararlanamıyoruz” dedi

Çay sektörünün can çekiştiğini kaydeden Hızır Balcı, “Çay sektörü o kadar kötüye gitti ki birçok arkadaşımız fabrikalarını atarak sektörden çekildi Arkadaşlarımızdan konkordato verenler var, verecek olanlar var” dedi.

Balcı sadece çay sektörün zarar görmediğini ifade ederek, “Çay müstahsili de bu kapsamda 400 milyon zarar etti Özel sektör de 750 milyon zarar etti. Çaykur kuru çaya zam yaparsa bizde daha rahat çay satarız” dedi.

Toplantıda konuşan çay sektörü temsilcisi Hasan Uzun, “Ak Parti döneminde ekonomideki daralmaya karşı verilen savaşta en büyük desteği yüzde 15 ile çay sektörü verdi.2 3 liraya alınan yaş çayı özel sektör 1.6 liradan almış ona göre de kuru çayı ucuz satmıştır. Yaş çaya 2017 yılında yüzde 13, 2018 yılında yüzde 16 zam olmasına rağmen kuru çaya iki yıldır zam yapılmadı. Bunun sonucunda Çaykur 2017 de 667 trilyon zarar etmiş, 2018 de zararıyla bütün sermayesini kaybetmiştir. Bütün bunlara rağmen Rize Ticaret borsası iktidar zarar görmesin diye sesini çıkarmamış, Ticaret Odası da kendi çıkarları için sesini çıkaramamıştır Kısaca Rizeli Rizeli’ ye zarar vermiştir” dedi.

Haber: İlyas GÜR

loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ardeşen'de trafik kazası: 2 ölü, 2 yaralı
Ardeşen'de trafik kazası: 2 ölü, 2 yaralı
Rize, LGS sıralamasında Türkiye 4.'sü oldu
Rize, LGS sıralamasında Türkiye 4.'sü oldu