Borçka'da şiddetli yağış sel ve heyelana neden oldu

Artvin'in Borçka ilçesinde etkili olan şiddetli yağış nedeniyle herhangi bir can kaybının yaşanmaması vatandaşları sevindirdi.

Borçka'da şiddetli yağış sel ve heyelana neden oldu
28 Eylül 2019 - 13:16

Artvin'in Borçka ilçesi Belediye Başkanı Ercan Orhan, heyelanların sürüklediği toprağın üç eve dolduğunu, can kaybı ya da yaralı bulunmadığını söyledi.

Orhan, yaptığı açıklamada, yağışa bağlı olarak debisi yükselen Düzköy Demirciler Deresi ile çok sayıdaki küçük derenin taştığını belirtti.

Taşma nedeniyle ilçedeki çok sayıda iş yeri ve evin zemin katını su bastığını ifade eden Orhan, küçük çaplı heyelanlar da oluştuğunu aktardı.

Orhan, heyelanların sürüklediği toprak birikintisinin bazı evlere dolduğu bilgisine ulaştıklarını vurgulayarak, "Şu an için tespit edilen üç eve toprak doldu. Çok şükür can kaybımız ya da yaralımız bulunmuyor. Ancak tahmin ediyorum ki heyelanların toprak taşıdığı ev sayısı artacaktır." dedi.

Bölgede saat 15.00'e kadar sağanağın aralıklarla devam edeceği bilgisine sahip olduklarını dile getiren Orhan, o nedenle teyakkuz halinde olduklarını, belediyenin ve ilgili tüm kurumların ekiplerinin sahada çalıştığını söyledi.

Orhan, derenin taşması ve heyelanların sürüklediği toprak nedeniyle bir süre trafiğe kapanan Hopa-Borçka kara yolunda ulaşımın kontrollü olarak sağlandığını kaydetti.

Hopa yolu üzerindeki Küçükköy Camisi'nin zemin katını da su bastığını belirten Orhan, Cankurtaran Tüneli'nin bulunduğu bölgede de heyelanlar dolayısıyla ulaşımda bazı sorunlar yaşandığını sözlerine ekledi.

"Gelen mala gelsin"

Küçükköy Mahallesi Muhtarı Ebubekir Kambur, yaptığı açıklamada, ilçede sabah saatlerinde etkili olan şiddetli yağış nedeniyle menfezlerin tıkandığını söyledi.

Olayın ardından çalışmalara başladıklarını dile getiren Kambur, "Burası üçüncü kez aynı şekilde oluyor. Bunu engelleyemedik. Orada yaşayan ve mahsur kalan aileleri de bir sıkıntı yaşanmasın diye güvenli bölgeye taşıdık." dedi.

Kambur, sabah 08.30 gibi yağmurun şiddetini artırdığını belirterek, "Belediye, İl Özel İdaresi, AFAD, Karayolları ve diğer bütün ilgili ekiplerimiz buraya geldiler. Allah hepsinden razı olsun. Moral bulduğumuz şey can kaybımızın olmaması. Allah'a şükürler olsun. İnşallah yağmur yavaşça duruyor." diye konuştu.

İlçede esnaf olan Yaşar Özdemir de yağışın sabah namazından sonra şiddetini artırdığını aktararak, "Yağış şiddetlendikten sonra dere birden kabardı. Allah'ımıza şükürler olsun can kaybımız yok. Hasar var. Gelen mala gelsin, yapacak bir şey yok." ifadesini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum