Bu kez Çaykur isyan etti

Yaş çay döneminde yaşanan olumsuzlukların tek sebebinin Çaykur olarak gösterildiğini ifade eden Çaykur, kota ve kontenjan konularına bir kez daha açıklık getirdi.

Bu kez Çaykur isyan etti
02 Haziran 2021 - 23:07
Çaykur Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, çay sezonunun başladığı günden itibaren basın-yayın, internet platformları ve sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımlarda, sürekli isyan edilen ancak çay sektörünün bütün taraflarını ilgilendiren ortak konularda bile tek müsebbibin Çaykur olarak görüldüğü olumsuz bir tablo oluşturulmaya çalışıldığı ifade edildi.

Kontenjan gerçeği kapasite yetersizliğinden ziyade üreticinin acelesinden kaynaklanıyor!

Kontenjan olayının yaş çayda yaşanan rekolte artışıyla işletme kapasitesinin yetersiz kalması sonucu mecburen uygulamaya konulduğu ve bu yolla çay hasadının zamana yayılarak kısa süreli geçici çözümler bulunduğunun belirtildiği açıklamada, "Çaykur, sürgün dönemlerini kısaltarak üreticilerimize hasat kolaylığı sağlamak ve satın aldığı yaş çayı mümkün olduğu en kısa süre içerisinde taze işlemek için son yıllarda 6 bin 200 ton olan günlük çay işleme kapasitesini, 9 bin 50 tona çıkarmıştır. Yaklaşık 3 bin ton ilave kapasitesi ise ortalama 150 ton günlük işleme kapasiteli 20 adet yeni fabrikaya karşılık gelmektedir. Ayrıca bugün geldiğimiz noktada 10 bin tonun üzerinde yaş çay işleme kapasitesine ulaşan özel sektör firmalarını da hesaba dâhil ettiğimizde bile kontenjan gerçeği yine önümüzde durmaktadır. Görüldüğü gibi kontenjanın yine de gündeme gelmesi; kapasitenin yetersizliğinden ziyade, genel eğilimin çok kısa sürede çayımızı verelim düşüncesinden kaynaklandığı bir gerçektir." denildi.

Çay hasadı 3-5 güne sığdırılacak bir boyutta ve imkan dahilinde değildir!

Çay sektöründe yılda ortalama 1 Milyon 400 bin ton yaş çay rekoltesi gerçekleştiği ve bu miktarın 750 bin tonunun Çaykur tarafından, kalan kısmın ise özel çay firmaları tarafından alındığının belirtildiği açıklamada şöyle denildi; "Teknik imkânlar ve işleme kapasitemizin bugünkü gerçekleri, 750 bin tonların üzerine çıkmamızı engellemektedir. Ancak sürgün dönemleri öncesinde çay sektörünün genelinde fiyat regülasyonu için kota miktarını mümkün olduğunca yüksek tutan Çaykur, sürece olumlu katkı sağlamaktadır.

Netice itibariyle bilinmesi gereken temel bir husus var ki; çay hasadı, 3-5 güne sığdırılacak bir boyutta ve imkân dâhilinde değildir. Ancak kontenjan ve kota uygulaması, birileri tarafından her yıl hatta her süngün döneminde ısrarla gündeme getirilerek çok farklı olumsuz neticeler için kullanılmaktadır. Değerli üreticilerimizden istirhamımız; dışardan gelerek veya üreticilikle ilgisi olmayan kişi veya grupların meseleyi tam soruşturup öğrenmeden yarım yamalak bilgilerle zihin bulandıran maksatlı açıklamalarını dikkate alarak onların yanlış yönlendirme çabalarına itibar etmesinler. Üreticilerimiz müsterih olsun, Çaykur açıkladığı kota oranında çayın alımını gerçekleştirecektir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum