Budama yapmayanlar Çaykur'a çay satamayacak

Çaykur, yaş çay budaması yapmayan üreticilerin çay satışına müsaade edilmeyeceğini, çay hasadı başlayana kadar budama işlemlerinin yapılabileceğini duyurdu.

Budama yapmayanlar Çaykur'a çay satamayacak
15 Nisan 2020 - 21:15

ÇAYKUR tarafından yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ölüm ve satış işlemlerinden kaynaklanan devir ve ruhsatlandırma işlemleri haricinde ruhsatlandırma yapılmadığı belirtilerek, budaması yapılan çaylıkların ölçülerek tespit edilmesi işlemlerine yaş çay hasadının başlangıcına kadar devam edileceği ve il dışında bulunup zaman içinde gelecek üreticilerin de ÇAYKUR’a çay satışını yapabilmeleri için önce budama işlemlerinin yapılması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, şöyle; “Bütün fabrika müdürlüklerimizde, ölüm ve satış işlemlerinden kaynaklanan devir ve ruhsatlandırma işlemlerinin yapılmasına devam edilmektedir. İsteğe bağlı ruhsatname devir işlemleri ise ikinci bir duyuruya kadar yapılmayacaktır.

Budaması yapılan çaylıkların ölçülerek tespit edilmesi işlemlerinde ise yaş çay hasadının başlangıcına kadar devam edilecektir. Üreticilerimiz; acele ederek hem kendilerini hem de çalışan personelimizi sıkıntıya düşürmesinler, kalan zaman ölçüm ve tespit işlemeleri için yeterli olacaktır. Ancak Covid-19 salgını nedeniyle lokal veya bölgesel olarak karantinaya alınan yerlerde ise karantinanın kaldırılması sonrasında tespit işlemlerine devam edilecektir.

Şu an il dışında olup zaman içerisinde gelecek üreticilerimizin, hasat döneminde çaylarını toplamadan evvel budamalarını yaparak veya yaptırarak görevli ekiplerimize tespit ettirmeleri gerekmektedir.

Covid-19 salgını nedeniyle budama tespit çalışmalarında, devir ve ruhsatlandırma işlemleri esnasında hem üreticilerimiz hem de çalışanlarımızın sağlığı açısından salgına karşı uygulanan tedbirlerden olan sosyal mesafeye riayet edilmesi, maske kullanılması gibi temel önlemler alınmakta ve salgının seyrine göre alınmaya devam edilecektir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum