Çay bahçelerinin yenilenmesi projesi onaylandı

Çay bahçelerinin yenilenmesi projesi onaylandı

Çay bahçelerinin yenilenmesi için hazırlanan projenin onaylandığı ve projenin pilot bölgeler belirlendikten sonra kısa sürede uygulamaya geçireceği ifade edildi.

30 Eylül 2019 - 19:05

Ulusal Çay Konseyi (UÇK) Yönetim Kurulu toplantısı Başkan Mehmet Erdoğan başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Dr. Turgay Turna, Yönetim Kurulu üyeleri Resul Okumuş, Sadık Yıldızbayrak, Mustafa Demirci, Erdal Saral, Dilaver Demir ile Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş, Genel Müdür Özel Kalemi Kürşat Kağan Yeşil, BÜGEM Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Ercan Türktemel ve UÇK Genel Sekreteri Oğuzhan Civelekoğlu'nun katılımı ile gerçekleştirildi.

Çay Bahçeleri Yenileniyor

Toplantıda, ekonomik ömrünü tamamlamış, verim ve ürün kalitesi düşmüş, homojen olmayan ve sürgün verme kabiliyeti gittikçe azalan çay bahçelerinin yenilenmesi için hazırladıkları projenin onaylandığının müjdesini veren Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş, projeyi pilot bölgeler belirlendikten sonra kısa sürede uygulamaya geçireceklerini ifade etti.

Çay Bahçelerinin yenilenmesinin öneminin vurgulandığı toplantıda, projenin daha etkili olabilmesi için Rize Ticaret Borsası, ÇAYMER, Ziraat Odaları ve ilgili kurumların da desteklerinin alınmasına karar verilirken yeni yapılacak bahçelerin verim kabiliyetinin yüksek olması yanında, homojen oluşumun hasat kolaylığı sağlayacağı, bahçeleri makineli tarıma uyumlu hale getirerek çay tarımında kullanılacak makinelerin de desteklenmesi için bakanlıktan talepte bulunulmasına karar verildi.

Yaş Çaya Referans Fiyat

Sektörün en önemli sorunlarında biri olan fiyat belirsizliğinin önüne geçilmesi için “Yaş Çayda Referans Fiyatın” olmazsa olmaz olduğu, bu fiyatın altına inilmemesi başta müstahsiller olmak üzere sektörün yararına olacağı ifade edilirken yaş çayda referans fiyat talebinin yapılmasına karar verildi.

Çay Koordinatörlüğü

Ulusal Çay Konseyi Yönetim Kurulu Üyeleri; Çay sektöründe yaşanan sorunların daha hızlı ve tüm sektörü kapsayacak şekilde çözüme kavuşturulması için Bakanlıkta Çay ile ilgili bir birim olmasını dile getirirken, Genel Müdür Fuat Fikret Aktaş; Bitkisel Üretim genel Müdürlüğü Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanlığı bünyesinde bir “Çay Koordinatörlüğü” kurulabileceğini ve Genel Müdürlük olarak bunu onaylayacaklarını ifade etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ardeşen'de silah kaçakçısının evine baskın
Ardeşen'de silah kaçakçısının evine baskın
Çaykur Rizespor geri vitese taktı
Çaykur Rizespor geri vitese taktı