Çay üreticisi, özel sektörün fiyat politikasına tepkili

Özel sektörün 1 yıl vadeyle 2 lira 40 kuruş ile çay almaya başlaması üzerine üreticiler ile bir araya gelerek, özel sektörün fiyat politikasına tepki gösterdi.

Çay üreticisi, özel sektörün fiyat politikasına tepkili
24 Mayıs 2019 - 13:47

Eynesil Ziraat Odası Başkanı Orhan Musaoğlu, Eynesil Öğretmenevinde çay üreticileri ile düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın açıkladığı çay alım fiyatını iyi bir fiyat olarak değerlendirdiklerini söyledi. 

Aynı durumun özel sektör için geçerli olmadığını belirten Musaoğlu, şunları kaydetti: "Özel sektör düşük fiyatla 1 yıl vadeyle 2,40 lira ile çay almaya başladı. Bu nedenle üreticiler ile bir araya gelerek gerekli önlemleri almayı düşünüyoruz. ÇAYKUR tarafından uygulanan kota sebebiyle özel sektöre çaylarını vermek durumundayız. Devletin açıkladığı yaş çay fiyatı 2,90 lira iyi bir rakam. Ben bir üretici olarak bu fiyattan memnunum. Özel sektörün vermiş olduğu fiyat ise 2,40 lira. Açıklanan fiyattan 50 kuruş eksik. 10 ton çay veren bir üretici özel sektöre çay vermesi durumunda 5 bin lira gibi zarar etmesi söz konusu. Bu az bir rakam değil."

Toplantıda üreticilerden oluşan 8 kişilik komisyon da kuruldu.

Komisyonun, Eynesil Ziraat Odası öncülüğünde, önümüzdeki günlerde ÇAYKUR yetkilileri ve özel sektör temsilcileri ile görüşmeler yapacağı belirtildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum