Çayeli Bakır'da işten çıkartılan 16 işçi çözüm arıyor

Çayeli Bakır’da işten Atılanlar CHP'yi ziyaret ederek sıkıntılarını anlattı. CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, “Her platformda işten atılan arkadaşlarımızın haklarını arayacağız” dedi.

Çayeli Bakır'da işten çıkartılan 16 işçi çözüm arıyor
14 Ekim 2020 - 16:30

Çayeli Bakır İşletmeleri'nin kanunsuz eylem yaptıkları gerekçesiyle hiçbir sosyal güvence vermeden işten çıkardığı 16 işçi, CHP Rize İl Başkanlığını ziyaret ederek sorunlarını anlattılar.

CHP Rize İl başkanlığındaki toplantıya il başkanı Saltuk Deniz, CHP Çayeli ilçe başkanı Hızır Kadıoğlu, Emek ve işçi haklarından sorumlu il başkan Yardımcısı Hüseyin Çiftçi katıldı.

Kanun dışı olmasına rağmen pandemi sürecinde işten çıkarıldıklarını ifade eden işçiler, üç aydır maaş alamadıklarını, işsizlik ödeneği alamadıklarını ve kıdem tazminatlarının dahi verilmediğini söylediler.

Verdikleri söz havada kaldı

İşçiler adına konuşan Sendika temsilcisi Mustafa Kara, kendisinin ve arkadaşlarının hukuksuz şekilde işten çıkartıldığını ve bu süreçte sendikanın da kendilerini yarı yolda bıraktığını söyleyerek, "Biz burada 300 kişinin hakkını ve emeğini savunmak zorundayız. İşçi arkadaşlarımızın haklarını savunduk diye Çayeli bakır tarafından hiçbir sosyal hakkımız verilmeden kapı önüne konulduk. Bu güne kadar işçi kardeşlerimizle beraber Madenli Belediye başkanı, AK Parti Rize İl Başkanı ve Rize Milletvekili Muhammet Avcı ile görüştük. Hepsi bize önce sorunu çözecekleri sözünü verdiler. Aradan beş ay geçti. Bu güne kadar bize bir dönüş yapmadılar. Verdikleri söz havada kaldı” dedi.

Devletten gizlediler

Çayeli bakır İşletmelerinde geçirdiği iş kazasından sonra işten çıkartılan Rahime Habipoğlu ise, kendisinin sakat kadrosuyla işe alınmasına rağmen bunu devletten gizlediklerini ifade ederek, hakkını aradığında da kapı önüne konulduğunu söyledi.

Şirkette geçirdiği kazadan sonra sadece hastaneye kaldırıldığını ondan sonra kendisiyle şirketin ilgilenmediğini ifade ederen Habipoğlu, “Beni işten çıkarmak için Çayeli Bakır’a çağırdılar. Önüme bir kâğıt koydular. İmzalamamı istediler. Kâğıtta kazanın kendi hatasıyla olduğunu, şirketi sorumlu tutmayacağını, şirket tarafından yasa dişi ilan edilen greve destek verdiğim yazılıydı. Oysa ben o süreçte hastanedeydim. Hastaneden nasıl destek verebilirdim. Bu yazılanlara şerh koyarak kâğıdı imzaladım. Şimdi hem işten atıldım hem de sosyal haklarım verilmiyor” dedi

Çayeli Bakır'da işten çıkartılan işçilerden Süleyman Habipoğlu da, “Şirketten tazminatımı alamadım. Beş aydır da bir kuruş maaş aldığım yok. İşsizlik maaşı bile alamıyorum. Her ay 3-4 bin lira kredi ödüyordum. Bu grevin kanunsuz olduğunu iddia ediyorlar. Benim anladığım Çayeli bakır hakkını aramak isteyen işçiyi bir şekilde mazeret bulup kapının önüne koydu” dedi.

İnsan olarak değil sayı olarak bakıyorlar

Çayeli Bakır’da işten çıkartılan işçilerin sıkıntılarını dinleyen CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz, işçilerin haklarını alamadıkları için girişimde bulunmasını şirketin içine sindiremediğini ve bu nedenle 16 kişinin işten çıkartıldığını söyledi.

Başkan Deniz, "Parti olarak sizlere her türlü desteği vermeye hazırız. Bundan sonra yapacağımız basın toplantılarında sorunlarınızı dile getireceğiz. Çayeli Bakır uluslararası bir firmadır. Bunlar çalışanlarına insan değil, birer sayı olarak bakar. Haklarınızı aramak için her zaman yanınızda olacağız” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum