Çayımızı toplayalım ama canlarımız yanmasın!

Rize İl Sağlık Müdürlüğü, kısa zaman sonra bölgeye gelecek olan çay üreticilerinin virüs yayılımını arttırabileceği konusunda kendilerini endişelendirdiğini açıkladı.

Çayımızı toplayalım ama canlarımız yanmasın!
15 Mayıs 2020 - 23:45

20 Mayıs Çarşamba günü itibariyle İstanbul başta olmak üzere birçok ilden tahmini 15-20 bin kişinin 3-5 gün gibi bir süre içerisinde Rize'ye geleceğinin düşünüldüğü belirtilen açıklamada, "Bu sayıda hemşehrimizin kısa bir sürede Rize'ye girecek olması virüsün yayılması anlamında bizi çok ciddi anlamda endişelendirmektedir." denildi.

Bu güne kadar büyük fedakârlıklar gösteren, evinden çıkmayan, dükkânlarını açamayan insanların, sokaklarda oynayamayan çocuklarıın sağlığını korumak için maksimum seviyede tedbirler almak zorunda olduklarının belirtildiği açıklamada, "Bu husus sadece ilimizde yaşayanlar için değil, gelecek olanların sağlığını korumak için de önemlidir. Aksi takdirde ilimize dışarıdan bu kadar insan geldikten sonra virüsün il genelinde hızla yayılmayacağını düşünmemek akılla, tıpla, bilimle bağdaşmayan bir iyimserlik olacaktır. Çünkü bu denli fazla insanın içerisinde virüsün bulunmaması da bu zamanda mümkün değildir." denildi.

Olumsuzluklarla karşılaşmamak adına sıkı tedbirlerin alındığının belirtildiği açıklama şöyle;

Gelecek olan tüm insanlarımız bir hafta süreyle kesinlikle hiçbir şekilde evlerinden dışarıya çıkmayacaklardır. Hatta ilimize girdikleri andan itibaren market, bakkal vb. yerlere uğramadan direkt evlerine gideceklerdir. Evlerinde kaldıkları sürede ekmek, taze meyve, sebze gibi temel ihtiyaçları vefa sosyal destek ekiplerimizce karşılanacak olup, ayrıca birçok market köylere ve mahallelere servisler yapacaktır. Bu ailelerimiz her gün telefonla düzenli olarak aranacak. Görüşmede süreç hakkında bilgilendirilecek, sağlıkları ve ihtiyaçları sorgulanacaktır.

Sonrasında sağlık ekiplerimizce her aile içinden seçilecek bir kişiye PCR denen en üst seviye kovid-19 testi bizzat ailenin mahallinde yapılacaktır. Test sonucu negatif gelmesi durumunda aile çaylığına gidebilecek, çay toplayabilecek, fakat çay satma ve market vb. ihtiyaçlarını bir hafta daha testi negatif gelen kişi sağlayacaktır. Dolayısıyla testi negatif gelen kişi hariç ailenin diğer fertleri çaylarını toplayabilecek ama bir hafta daha toplumla temas etmeyeceklerdir.

Testi pozitif gelen aile kesinlikle karantinaya ve tedaviye alınacak, bu ailenin çayları planlanan alternatif ekiplerce toplanacaktır.

Sonuç da vebali de çok ağır olacaktır

Ortalama 5 bin gibi çok yüksek bir sayıda test 3 gün gibi kısa bir sürede bu insanlarımıza uygulanacaktır. Test sayesinde erkenden çaylıklarını da girmelerini sağlamış olacağız. Dolayısı ile sadece maksimum bir hafta çaylıklarından uzak kalmış olacaklar. Ortalama geldiği tarihe göre bayram sonunda herkesin testi yapılıp çaylarına toplamaya başlamaları sağlanmış olacaktır. Ayrıca her gün jandarma ve emniyet güçlerimiz sahada olacaklardır.

Özetle elimizdeki tüm imkânlar seferber edilecektir. Lütfen duyarlı olalım. Özellikle birkaç gün test sonuçları belli olana kadar asla ama asla dışarıya çıkmayalım. Çocuklarımız oynamak için, gençlerimiz arkadaşlarıyla buluşmak için kaçamak yapmasınlar. Aksi takdirde sonuç da vebali de çok ağır olacaktır. Hiç kimse isteyerek komşusunu perişan etmek hatta ölümüne sebep olmak istemez. Hiçbir Rizelinin bir hafta fedakârlık etmeyecek kadar duyarsız ve sorumsuz olduğunu düşünmüyoruz.

Kuralların çiğnenmesine asla müsaade edilmemeli

Muhtarlarımıza da bu süreçte çok büyük sorumluluklar düşmektedir. Vatandaşlarımızın size en çok ihtiyacı olduğu günler bugünlerdir. Gözünüz, kulağınız bu ailelerin üzerinde olmalı ve ikna ile asla kuralları çiğnemelerine müsaade etmemelisiniz. Gerekirse ısrarla kurallara uymayanları da kolluk kuvvetlerine bildirmek zorundasınız. Bu sürede diğer insanlarımızın sağlığından sizler de sorumlusunuz. Çünkü her ailenin başına polis, jandarma dikmek mümkün değildir.

Artık hastanelerimizi tam anlamıyla kanser başta olmak üzere bu süreçte en büyük fedakârlığı gösteren, mağdur olan, korkup hastaneye gidemeyen tüm hastalarımıza sonuna kadar açmak istiyoruz. Bize lütfen izin verin.

Tüm Rize ve Rizeliler olarak gelen misafirlerimizle beraber 20 Mayıs 2020 Çarşamba gününden ortalama bayram sonuna kadar çok büyük bir hassasiyet, duyarlılık ve kararlılık gösterelim ki bütün verilen emekler, çekilen acılar, gösterilen sabırlar boşa gitmesin. İlimizde büyük bir virüs patlaması yaşanmasın. Gelebilecek virüsü yerinde tespit ederek, insanlarımıza bulaşmadan tedavi edelim, çayımızı toplayalım ama canlarımız yanmasın.

Editor:  Rize Haberleri

YORUMLAR

  • 0 Yorum