Çaykur’dan 50 Kilo Kontenjan açıklaması

Çaykur'dan 50 Kilo Kontenjan açıklaması

Çaykur'a yönelik 3. sürgünde 50 kilo kontenjan uygulamasına geçilmesi konusundaki eleştirilere cevap geldi.

04 Eylül 2019 - 17:14

Çaykur tarafından yapılan açıklamada, üçüncü sürgün dönemine 50 kg kontenjan uygulaması ile girilmesinin yanlışlığına dair oluşan algının doğru anlaşılmadığı veya Çaykur tarafından konunun doğru anlatılamadığı ifade edildi.

Yapılan açıklamada "Üçüncü sürgün döneminde günlük dekar başı 50 kg kontenjan uygulamasıyla başlamamızın bazı kesimler tarafından eleştirilmesinin haksız olduğuna inanmaktayız." denilerek, "Aynı başlangıcı ikinci sürgün dönemi başında alım yoğunluğunun çok olduğu bölgelerde de yaptık ne bize ne de müstahsilimize olumsuz etkisi yansımazken şartların hemen hemen eşit olduğu bu sürgün başında neden böyle bir reaksiyon olduğunu gerçekten anlamakta zorlanmaktayız." ifade edildi.

50 kilo kontenjan uygulamasının rastgele alınmış bir karar olmadığının ifade edildiği açıklamada, "Burada hedeflerimizin en başında; kaliteli ve evsafına uygun çay alımı gelmektedir. Dekar başına 50 kg kontenjan miktarı; çayını kolayca toplayabilmesi noktasında üreticilerimiz, rahat ve normlara uygun istenilen çay alımını yapabilmeleri anlamında ise alımı gerçekleştiren ekiplerimiz için son derece isabetli, hakkaniyetli olan bir rakamdır. Kaldı ki ideal olan rakam aslında daha düşük olması gerekirken Kurum olarak yine de bizler 50 kg olarak belirledik.

Diğer bir hedefimiz ise; günlük makul miktarlarda çay hasadı yapan bir ailenin çay toplama masrafı yapmasına gerek kalmadan, dışarıdan yerli veya yabancı ilave işgücüne ihtiyaç duymadan kendi imkânlarıyla çayını toplamalarını sağlayacak şartları oluşturmaktı. İstedik ki; ülkemizin ve özellikle bölgemizin maddi kaynakları kolayca heba olmasın, bölge insanımızın cebinde kalsın." denildi.

Çaykur’un aldığı karar ve yürüdüğü yolun; üreticilerim menfaatine, çayın geleceğine dönük yapısal olumlu yürüyüşler olacağı ifade edilen açıklamada "Kastımız; kesinlikle zorluk çıkarmak, çay almamak değil bilakis çay sektörünü ayakları üzerinde yürür hale getirmek ve gelecek nesillerimize daha iyi şartlarda taşıyabilmektir." denildi.

loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çaykur Rizespor, Yusuf Acer'i Erzurumspor'a kiraladı
Çaykur Rizespor, Yusuf Acer'i Erzurumspor'a kiraladı
Çaykur Rizespor, Ivanildo Fernandes'i kiraladı
Çaykur Rizespor, Ivanildo Fernandes'i kiraladı