Çaykur özelleştirilmek için zarar ettiriliyor!

Çaykur özelleştirilmek için zarar ettiriliyor!

Disk Gıda-İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada, ÇAYKUR’un zarar etmediği, özelleştirmeye gerekçe oluşturmak amacıyla zarar ettirildiği iddia edildi.

10 Nisan 2019 - 12:32

2018 yılı faaliyet raporunda 42,3 milyon TL kâr öngören ÇAYKUR'un, yılı 657 milyon TL zarar ile kapattığını açıklanmıştı.

DİSK Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, 46 yaş çay işleme fabrikası, 1 paketleme fabrikası, 1 ana tamir fabrikası, pazarlama ve üretim bölge müdürlüğü, 8 pazarlama bölge müdürlüğü, Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü, ülke genelinde 12 bin 500 çalışanı ile çay sektöründe ülkenin en büyük kuruluşunun zarar ettiğine inanmanın mümkün olmadığını söyledi.

Çaykur adım adım zarar ettirildi

Türkiye’nin kuru çay piyasasında % 45-50 pazar payına sahip ÇAYKUR'un zarar ettirildiğini ifade eden Aslan, "Eski Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu’nun kurmuş olduğu ve ÇAYKUR’un reklam işlerini yürüten ÇAYTAŞ şirketi 290 milyon lira reklam gelirine sahip. Sayıştay raporlarıyla ortaya çıkan bu rakam, ÇAYKUR’un adım adım zarar ettirildiğinin bir kanıtı." dedi.

2014 yılında 12,06 milyon TL, 2015 yılında 22,67 milyon TL, 2016 yılında 82,12 milyon TL kâr ettiğini açıklayan ÇAYKUR’un, 2017 yılında zarar etmesinin anlaşılır olmadığını belirten Aslan, "Yıllara göre kârı artan ÇAYKUR’un 2017 yılı için 131 milyon TL kâr öngörmesine rağmen 267 Milyon TL zarar etmesinin ve bu zararın 2018 yılında da devam etmesinin nedenleri belli. ÇAYKUR’un daha az çay satmasına sebep olan yönetim anlayışı ve özel çay şirketlerine hizmet eden çay alımı, fiyatlandırma, üretim ve pazarlama politikaları sorgulanmalı. Arka arkaya üç yıl boyunca kâr eden ÇAYKUR’un Varlık Fonuna devredildiği yıl olan 2017 ve sonrası zarar etmesi de başka bir soru işareti. Gelinen noktada; ÇAYKUR fabrikalarında kapasite kullanımı ve yaş çay alımı artarken, ÇAYKUR zarar ettiriliyor" dedi.

Çaykur Varlık Fonundan çıkartılmalı

Varlık fonuna devredilen ÇAYKUR için “Zarar ediyorsa satılsın” algısının oluşturularak özelleştirilmesinin önümün açılmak istendiğini iddia eden Aslan, "Varlık Fonuna devredilen ÇAYKUR’un özelleştirilmesine karşı başta ÇAYKUR işçileri olmak üzere, çay üreticilerini de ürününe ve toprağına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Çünkü ÇAYKUR’un özelleştirilmesi, işçiler üzerinde düşük ücretle çalışma baskısını artıracak hatta işçilerin bir kısmı işsizlikle yüz yüze gelecek. ÇAYKUR, halkın emekleri ve vergileriyle kurulmuş, Karadeniz çay üreticisinin, işçinin ve küçük esnafın geleceği. Çay üreticileri ve ÇAYKUR çalışanları kendi gelecekleri olan kuruma sahip çıkmalı ve hesap sormalı. ÇAYKUR’u zarara uğratanlar görevden alınmalı, gereken yaptırımlar uygulanmalı. ÇAYKUR’un partizanca yönetilmesine son verilmeli ve varlık fonundan çıkarılmalı" ifadelerini kullandı.

Aslan ayrıca 2019 yılı yaş çay taban fiyatına, hükümet tarafından bu yıl için artış yapılmayacağını ya da çok düşük bir artış uygulanacağını iddia etti.

loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize'de 355 Hafız için icazet töreni düzenlenecek
Rize'de 355 Hafız için icazet töreni düzenlenecek
Futbol Saha Komiserleri, Rize'de yeni başkanını seçti
Futbol Saha Komiserleri, Rize'de yeni başkanını seçti