Çaykur’un tonlarca kuru çayı tehlike altında

Çaykur'un tonlarca kuru çayı tehlike altında

Kurban bayramının yaklaşmasıyla kurban pazarlarının yerleri il ve ilçelerde Kurban Hizmetleri Komisyonları tarafından belirlenmeye başlandı.

19 Temmuz 2019 - 16:47

Rize'nin Pazar İlçesi'nde ise Kurban Hizmetleri Komisyonu kurbanlık hayvanların görücüye çıkacak yer olarak Çaykur'a ait Taşlıdere Çay Fabrikası'nın hemen yan tarafını belirledi.

Günlük 500 ton çay işleme kapasiteli fabrikada günde ortalama 400 ton yaş çay işleniyor. Yüzlerce işçinin çalıştığı fabrikada aynı zamanda ortalama bin tonun üzerinde de kuru çay var. Çaykur'un depo kapasitesi yeterli olmadığından bu kuru çaylar ise fabrikada açık bir alanda tutulmak zorunda kalınıyor.

Hal böyleyken fabrikanın hemen kapısında kurulacak kurban pazarının kuru çayı olumsuz yönde etkileyeceği ve Çaykur'un bu kurban pazarından zarar edeceği dile getiriliyor. İçime hazır kuru çayın kokuyu hemen emme özelliği olduğundan dolayı bölge halkı da kurban pazarının oraya yapılmasından büyük bir endişe duyuyor.

Çaykur Uyardı Ama...

Öteyandan Çaykur tarafından tüm fabriaklara gönderildiği gibi Taşlıdere Çay Fabrikası'na da uyarı dilekçesi gönderildi. Dilekçede ise "2 sürgün dönemine denk gelen Kurban Bayramı nedeniyle bölgede birçok yerde kurban pazarı kurulacak. Geçmiş yıllarda bazı fabrikalarımızın çok yakınında kurulan bu pazarlar, her biri bir gıda işletmesi olan fabrikalarımızı gerek koku, gerekse ortamda oluşan sinek ve diğer rahatsız edici unsurlar nedeniyle olumsuz etkilemiştir. Bu nedenle çay fabrikalarımız yakınlarında kurulma ihtimali olan bu pazarların rüzgâr yönleri de dikkate alınarak daha uzaklarda kurulması konusunda gerek belediyeler ve gerekse diğer mülki amirleri ile irtibata geçilerek fabrikalarımızın etkilenmeyeceği veya daha etkileneceği ortamlardan uzak tutulması sağlanması gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Bu doğrultuda Çaykur yetkilileri Pazar Kaymakamlığı ve Kurban Hizmetleri Komisyon'una bir başvuruda bulanarak kurban pazarının kurulacağı bölgenin çaya zarar vereceği dile getirildi. Fakat yetkililer bu konuda henüz bir harekete geçmedi.

loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çaykur Rizespor kupa turunda avantaj elde etti
Çaykur Rizespor kupa turunda avantaj elde etti
Rize'de Madenciler Günü yarışmasının kazananları belli oldu
Rize'de Madenciler Günü yarışmasının kazananları belli oldu