Çaykur, yaş çay kampanyasına hazır olduğunu duyurdu

Çaykur, yaptığı açıklamayla kampanya hazırlık çalışmalarını tamamladıklarını duyurdu.

Çaykur, yaş çay kampanyasına hazır olduğunu duyurdu
27 Nisan 2020 - 19:49

Koronavirüs salgını nedeniyle olağan akışın dışında ilave önlemler ve tedbirlerin alınmasını gerektiren bir süreçte bulunulduğunun ifade edildiği açıklamada, "Bu süreçte Çaykur olarak üreteci ve çalışanlarımızın sağlığını riske etmemek, üretime de ara vermemek için yoğun bir çaba sarf edilmiş ve kampanya süresince aynı hassasiyete devam edilecektir." denildi.

Yaş çay hasadı dönemi boyunca alımyerlerinde alınacak önlemlerle ilgili bilgi verilen açıklamada, "Üreticilerimiz sosyal mesafe kuralını ihlal etmeden; bilgilendirmesini daha sonra yapacağımız planlamaya uygun olarak belirleyeceğimiz gün ve saatlerde alımyerlerine giderek diğer üreticilerimizle temas etmeden, kalabalık oluşturmadan çaylarını rahatlıkla satabileceklerdir." denildi.

Açıklamada şunlar dile getirildi;

Çay filizlerinin genel gelişimi ve mevsim şartlarının serin ve yağışlı geçmesi, özellikle orta ve yüksek kesimler için çayın erken hasat olgunluğuna gelmeyeceğini işaret etmektedir. Bu da üreticilerimize; izdiham riski oluşmadan, kademeli bir çay hasadı, dolayısıyla daha rahat çay toplama ve satma imkânı sağlayacaktır.

Bu yıl ki hasat dönemi başlangıcından itibaren virüs salgınının çevresel etkileriyle geçen yıllara göre daha zor geçecekmiş gibi bir algı oluşmuş olabilir. Ancak üreticilerimiz özellikle çaylarını toplama, satma konularında acele etmez, Çaykur olarak planladığımız alım uygulamalarımıza riayet eder, hem kendilerini hem de bizim şartlarımızı zorlamazlar ise inanıyoruz ki geçmiş dönemlerden daha rahat bir çay sezonu yaşayacağız. Ayrıca üreticilerimizi memnun edecek, rahatlatacak bir alım kotası ilan edeceğimizden acele etmemelerini, rahatlıkla çaylarını satabileceklerini belirtmek isteriz.

Son yılların en düşük çay stokuyla gireceğimiz yeni çay sezonunun; üreticilerimiz için rahat, huzurlu ve bereketli geçmesi beklentisi ve inancıyla; bütün üretici ve çalışanlarımızın Ramazan-ı Şeriflerini tebrik ederiz."

Ziraat Odaları ile değerlendirme toplantısı

Çaykur kampanya öncesi çay bölgesindeki ziraat odalarının başkanları ile bir toplantı yaparak çayın hasat süreciyle ilgili yapılan ve yapılacak olan çalışmalar hakkında karşılıklı olarak görüş alışverişinde bulundu.

Toplantıya Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Âlim, Genel Müdür Yardımcıları Süleyman Pınarbaş, Dr. Turgay Turna ve ilgili daire başkanları ev sahipliği yaparken; Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun bölgesinden ziraat odalarının başkanları katıldı.

Çayın tüm paydaşları ile uyum içerisinde çalışmayı hedeflediklerini belirten Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Âlim, “çay bölgesinde örgütlü olan ziraat odası başkanlarıyla 2020 yaş çay kampanyası öncesinde bir araya gelerek ülke genelinde etkili olan virüs salgını nedeniyle geçen yıllardan farklı olarak alınması gereken ilave tedbir ve önlemler kapsamında yapılan hazırlıklar konusunda kendileri ile bilgi alışverişinde bulunduklarını, böyle bir süreçte ziraat odalarının üreticililerimizin yanında olarak destek vermek istediklerini” söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum