CHP Milletvekilleri çayın sorunları için Rize'de

CHP Milletvekilleri çayla ilgili sorunları öğrenmek ve çözüm önerilerini dinlemek üzere Rize Ticaret Borsası'na ziyarette bulundular.

CHP Milletvekilleri çayın sorunları için Rize'de
24 Eylül 2019 - 18:52

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, CHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Arslan Ceylan, CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, CHP Gençlik Kolları Rize İl Başkanı Muharrem Diler’in aralarında bulunduğu heyet Rize Ticaret Borsası'nı ziyaret etti.

Rize Ticaret Borsası (RTB) Meclis Başkanı Resul Okumuş, RTB Genel Sekreteri İsmail Kocaman, RTB Genel Koordinatörü Hasan Önder heyete eşlik etti.

Ziyarette konuşan CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç; "Çay demek Rize için kocaman bir sektör, çay demek tarım demek, tarım demek Türkiye demek. Biz bu vizyonda ülkemiz adına bir şeyler yapmak istiyoruz. Daha önce de Meclisde çayla ilgili bir tasarı sunduk, ne yazık ki reddedildi. Şimdi çayla ilgili sorunlar neler ve biz bu konuda neler yapabilir diye ziyaretlerde bulunuyoruz" dedi ve gerekli çalışmaları yaparak TBMM'de ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Çay kanununa ihtiyaç var

Rize'nin tek rünü olduğunu da onun da çay olduğunu belirten RTB Meclis Başkanı Resul Okumuş; "Çay’ın 1940’daki sorunu ne ise şuan ki sorunlar da ortalama aynı. Bizim öncelikli sorunumuz, Çay Kanunu. Üreticiden tüketiciye kadar herkesi koruyan, topraktan bardağa kadar olan her süreci içine alan bir kanuna ihtiyacımız var. Sadece özel sektör değil, Çaykur’un da bu kanuna ihtiyacı var. Çaykur'un geçmişte yapmış olduğu Kanun taslağı var. Ne yazık ki olumlu bir sonuç alamadık bundan, ama sektörün kendi içindeki çözümleri için bir kanunun olması şart. Vatandaş 1985'den itibaren özel sektörü dikkate almıyor, söylediği kulak arkası ediliyor. Özel sektörün bu il için pastadaki payı oldukça büyük, bu yüzden çay politikaları belirlenirken bize de kulak verilmesi gerekiyor." dedi.

Çay sektörünün bir diğer sorununun arazi toplulaştırması olduğunu belirten Okumuş, "Toprak reformuyla bizim bu sorunu çözmemiz imkânsız. Bileşenlere destek verilirse eğer, verim alınabilir. Mesela Fransa’da kooperatifçilik var. Biz tarımsal sanayiyi verimli yapmalıyız. Aile ziraatıyla bu işi yapmamız mümkün değil, iyi bir planlama yapılması gerekiyor. Eğer aileler bu sorunu çözemiyorsa, kooperatifleşme bu sorunlara çözüm olacaktır diye düşünüyorum." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum