Cumhurbaşkanı Erdoğan 2020 yılı yaş çay fiyatını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, beklenen 2020 yılı kilo başı yaş çay taban fiyatını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2020 yılı yaş çay fiyatını açıkladı
12 Mayıs 2020 - 01:59

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada 2020 yılı yaş çay taban fiyatının 3 lira 27 kuruş, 13 kuruş destekleme bedeli ile 3 lira 40 kuruş olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıl Çaykur'un yaş çay alımını kilogram başına 2 lira 90 kuruştan yaptığını ve destekleme fiyatıyla bu rakamın 3 lira 03 kuruşa yükseldiğini hatırlatan Erdoğan, "Üreticiden alınan 751 bin ton çay karşılığı 2,2 milyar lira ödeme yapılmıştı. 2020 yılı için yaş çay alım fiyatı 3 lira 27 kuruş olarak belirlenmiştir. Bu rakam 13 kuruşluk destekleme ile birlikte kilogramda 3 lira 40 kuruşa karşılık gelmektedir." dedi.

Çay üreticileri özel izinle gelebilecek

Memleketleri dışında bulunan çay üreticileri ile ilgili de açıklama yapan Erdoğan, çay üreticilerinin özel izinle memleketlerine dönebileceklerini kaydederek, "İçişleri Bakanlığımız başka illerde oturupta çay hasadı amacıyla bahçelerine gidecek müstahsiller için e-devlet sisteminde özel bir izin talep bölümü açacaktır. 19 Mayıs gecesi sokağa çıkmak kısıtlamasının sona ermesiyle birlikte bu vatandaşlarımız aldıkları bu izinlerle yola çıkabileceklerdir. Gereken tüm tedbirleri alarak bu sürecin en sağlıklı şekilde yürümesini temin edeceğiz. Hasatla birlikte yaş çay alımları başlayacaktır. Çay üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum