Dr. Tepe, Grip Hastalığına karşı uyardı

Dr. Tepe, Grip Hastalığına karşı uyardı

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, gripten korunmak için yaşlı ve riskli hastaları uyardı.

01 Şubat 2019 - 22:22

Rze İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, son zamanlarda Rize genelinde artış gösteren grip hastalığının özellikle Alzheimer, KOAH, kalp damar sistemi, şeker, böbrek ve kalp yetmezliği gibi kronik hastalığı olan yaşlılarda çok ağır seyrettiğini ifadede etti.

Grip hastalığı yüzünden il genelindeki hastanelere ve acil servislerine başvuru yapan yaşlı hasta sayısında artış yaşandığını belirten Dr. Tepe, "Doluluktan dolayı yer bulunamama sorunları sık sık yaşanır hale gelmiştir." dedi.

Mevsim normallerine göre havaların güzel seyrettiği bu günlerde özellikle yaşlıların havaların güzel olmasına aldanıp çok çabuk hasta olabildiğine işaret eden Tepe, "Özellikle kuzey yarımkürede Mart hatta Nisan ayına kadar grip aşısı olunabileceği için yaşlı ve riskli hastaların grip aşısı olması faydalı olacaktır. Öksürük, ateş, nefes darlığı gibi belirtileri henüz başlayan özellikle yaşlı hastalarımız bulguların ilerlemesini beklemeden derhal öncelikle aile hekimlerine başvurmalıdırlar. Erken alınacak tedbirler sonradan ortaya çıkabilecek bir zatürre tablosunu dahi ortadan kaldırabilecektir." dedi.

Bu dönemlerde yaşlı hastaların çok dikkatli olması gerektiğine vurgu yapan Dr. Tepe, açıklamasını şöyle tamamladı; "Yaşlılarımız, mümkün mertebe hava durumuna bakmaksızın diş ortamlarda uzun süreli yürüyüşlerden, rüzgâr akımı olan yerlerde oturmaktan, kalabalık yerlerde bulunmaktan ve hatta ziyaretlerden mümkün mertebe uzak dursunlar. Elden geldiğince evde oturup limonlu ıhlamur, çay gibi sıcak içecek tüketsinler."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize Gençlik ve Spor İl Müdürü Çelik, Ankara'ya atandı
Rize Gençlik ve Spor İl Müdürü Çelik, Ankara'ya atandı
Güneysu'da HES yüzünden köylüler gözaltına alındı
Güneysu'da HES yüzünden köylüler gözaltına alındı