Dünya Çay Şampiyonası'nda derece alamadık

Dünyanın en önemli çay otoritelerinden oluşan Tea Masters Cup International heyeti tarafından 2005 yılından itibaren her iki yılda bir düzenlen Uluslararası Çay Forumu ve Fuarı‘nın bu yıl 7.’si Çin'deki Hubei eyaletindeki Enshi'de ÇAYKUR’un ana sponsorluğunda yapıldı.

Dünya Çay Şampiyonası'nda derece alamadık
16 Ekim 2017 - 16:37

Türk çayının uluslararası platformda bilinirliğinin sağlanması, tanıtılması amacıyla ÇAYKUR’un ana sponsor olduğu 7. Uluslararası Çay Forumu ve Fuarı kapsamında düzenlenen uluslararası çay şampiyonasında dünyadaki ünlü çay uzmanlarından oluşan 8 jüri karşısında 15 ülkenin ulusal çay şampiyonları çayla ilgili kendi kültürel sunumlarını gerçekleştirdiler.

Şampiyonaya başta Türkiye olmak üzere Avustralya,  Yeni Zelanda, Belarus, Çin, Çek Cumhuriyeti, Gürcistan, İtalya, Letonya, Rusya, Singapur, Güney Kore, İspanya, Ukrayna, Vietnam ülkelerinin çay uzmanları katıldı. Şampiyona Çay Hazırlama, Çay Eşleştirme, Çay Mikolojisi ve Çay Tadımı olmak üzere dört kategoriden oluşuyordu. Şampiyonda Çaykur çayı ile Çin'in farklı bölgelerinde ki çaylar sunumda yer aldı.

Ülkemizin çayı ÇAYKUR ana sponsorluğunda bu şampiyonayla uluslararası düzeyde tanıtımı gerçekleşti. Ayrıca ÇAYKUR’da çay tadım uzmanı olarak çalışan aynı zamanda Rize Ticaret Borsası’nın geçen yıl düzenlediği Çay Şampiyonası’nda derece alan Çay Demleme Birincisi Aytül Turan beyaz Türk çayı sunumu ve Çay Eşleşme Birincisi Yasemin Yazıcı’nın siyah Türk Çay sunumu jüri tarafından büyük beğeni topladı.

Yarışma sonucunda:

Çay Hazırlama kategorisinin birincisi Ukrayna'dan Dmytro Filimonov'dur. İkinci ödül Letonya'dan Andrei Ivanov'a verildi. Üçüncü sırada Rusya'nın Daineko Alissiia'ya verildi.

Çay Eşleştirme kategorisinin Birincisi Andrei Ivanov, Letonya için. İkinci ve üçüncü sıra Avustralya'dan Dorothy Chan, Singapur'dan da Dave Lim'dir.

Çay Mikolojisi kategorisinin birincisi Çek Cumhuriyeti Katerina Vymazalova, İkinci sırada Valerio Vitiello, İtalya'ya ödül verildi. Üçüncülük ödülü Tatyana Filimonova, Rusya'ya gitti.

Çay Tadımı da Birincilik - Jakub Rysavy (Çek Cumhuriyeti), ikincilik - Andrei Ivanov (Letonya), üçüncü - Dmytro Filimonov (Ukrayna).

Yarışmaların ardından tüm katılımcılar ve misafirler, çayın doğduğu Enshi ve Hubei eyaletindeki Yichang kentlerinde çay tarlaları ve çay fabrikaları çevresinde Çay Turuna katıldılar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum