Reklam

Fındıklı Belediyesi hizmetlerine iktidar engeli!

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, göreve başladığı 22 aylık süre boyunca iktidarın kendisine hizmet yapmama konusunda olağanüstü bir baskı uyguladığını söyledi.

Fındıklı Belediyesi hizmetlerine iktidar engeli!
04 Şubat 2021 - 14:05
Fındıklı Belediyesi Makamında basın toplantısı düzenleyen Başkan Ercüment Şahin Çervatoğlu, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'nden bu yana geçen yaklaşık 22 aylık süre boyunca en çok zorlandıkları konunun, kamu kurumlarının kendilerine sürekli olarak engel çıkarması ve çalıştırılmamaya odaklanmış olmaları olduğunu söyledi.

İlçede yatırımlar için en önemli sorunlardan birinin alan sorunu olduğunu belirten Çervatoğlu şöyle konuştu; "Orman Müdürlüğüne ait alanlara ilişkin taleplerimiz sürekli ret edildi hatta var olan protokoller sistemli bir şekilde tek tek iptal edilme yoluna gidildi. Bu alanlara ilişkin AKP döneminde yaklaşık 6-7 yıldır hiçbir işlem yapılmazken bizler yatırım hazırlıklarına başladığımızda tüp protokoller iptal edilmeye başlandı. Hatta halkın ve kamunun olan bu alanlar, kamunun ve halkın kullanımında olması gerekirken bazı kişilere peşkeş çekilmeye çalışıldığını bilmekteyiz.

Örneklersek; 17 Temmuz 2011 tarihinde sahil mahallesinde 382 ada 3 parselde yer alan yaklaşık 15 dönüm arazinin mesire yeri olarak Belediyemize devredilmesi ancak 8 Ocak 2020 tarihinde tek taraflı tahsisin iptal edildi. Sokak hayvanları rehabilitasyon merkezinin oluşturulması amacıyla Belediye sınırlarımız içerisinde yer alan Yeni mahalle bölgesinde yaklaşık 7 dönüm arazinin tahsisi 28 Kasım 2019 tarihinde istenmiş ancak 8 Nisan 2020 tarihinde yıllık 97 bin 500 TL kira bedeli ile tahsisinin yapılacağı bildirilmiştir. Şu anda oluşturmuş olduğumuz rehabilitasyon merkezinin arazisi yurttaşlarımızdan kiralanmış olup 8 dönüm arazinin yıllık kira bedeli (şehir merkezinde) 12.000 TL dir. Biliyoruz ki başka belediyelere 15 dönüm araziler yıllık 1.900 TL bedelden tahsis edilmiştir.

Kent merkezinde 143 ada 4 ve 221 parselde yer alan ormanlık alanın halkımızın dinlenebileceği mesire alanı ve çocuklarımızın dağ bisikleti konusunda kendilerini geliştirebilecekleri bir alan olsun istedik ve 7 Ekim 2019 tarihinde tahsisini istedik ancak bu da 2 Ocak 2020 tarihinde ret edildi. Bu alanın tekrar tahsisini istedik sonucunu beklemekteyiz. 2015 yılında bize on yıllığına devredilmiş olan Gürcü düzü mesire alanının da 29 Ocak 2021 tarihinde tahsisinin iptali istendi."


Diğer belediyelere her türlü kolaylıklar gösterilirken kendilerine olan olumsuz bakışı anlayamadıklarını belirten Çervatoğlu, "Bir başka ve önemsediğimiz konu ise ilçemizin sınırlarının değiştirilmesi çabalarıdır. İlçemizde yatırım yaptığını söyleyen ancak yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen bir kurumun akrabalık ilişkilerini kullanarak (Çağlayan köyü muhtarı Osman Süleymanağaoğlu olup işletme sahibi de yeğendir.) ilçe sınırlarını değiştirme talebinin valilikte görüşülüyor olmasıdır. Yöre halkının itirazlarına rağmen ve kanunların sınırların belirlenmesi şartlarına aykırı olarak sınır değişikliği talebinin iyi niyetli olmadığını bir kez daha vurgulamak isterim. Yasal zorunluluklarını yerine getirmeyerek ruhsatsız bir işletme olarak çalışan bu kurum Valilik makamını kendi yasa dışı durumuna ortak etmeye çalışmaktadır.

Valiliğimizin bu yasa dışı olaya geçit vereceğini düşünmemekle birlikte bu uygunsuz ve kişisel talebin hayata geçirilmesi ile halkımız mağdur edeceği gibi valiliğimizin yasal olmayan ve yasalara rağmen ben işimi çözerim diyerek hareket eden bu işletmenin suçuna ortak olacağını vurgulamak isterim. Kaldı ki bu işletme sahibi 31 mart seçimlerinde AKP den belediye meclis üyeliğine aday olmuş ve seçilmiş, sonrasında istifa etmiş ve şimdi AKP ilçe yöneticisi olması ayrıca düşündürücü ve manidardır. Bizler seçimle halkın iradesi ile yönetime geldik. Bu günkü iktidarın geldiği gibi. Tüm çalışmalarımızı halkımızla birlikte sözün yetkinin ve kararın Fındıklı halkında olacağı bir anlayışla kimseyi ötekileştirmeden toplumcu belediyecilik anlayışıyla yürüteceğiz. Çünkü biz sadece ve sadece Halkımızın Kölesi oluruz bir avuç çıkarcının, sermayenin değil. Çünkü Biz halkız. Güneş doğudan doğar ve yükselir. Halkımızla birlikte cumhuriyet ve kurucu değerlerimize sahip çıkarak aydınlık yarınlarımız için mücadele edeceğiz”
dedi
Reklam

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • ali veli
  3 ay önce
  iş yapun iş sürekli bir ağlamak öyle olmadı böyle olmayı. madem olmayı park git bak işune başkan. orası ağlama yeri değil hoş icraat yeri...
 • rizeli
  4 hafta önce
  iş yapmasına engel olduklarını söylüyor, at gözlüğünüzü çıkarın lütfen