Gaziler Günü, Rize'de törenle kutlandı

Rize'de 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Gaziler Günü, Rize'de törenle kutlandı
19 Eylül 2018 - 12:50

Törene, anıta çelenklerin sunulması, saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması ve şanlı bayrağımızın göndere çekilmesiyle başladı.

Törende şehit ve gazi aileleri adına bir konuşma yapan Kuzey Irak Gazisi Muammer Kayış, 19 Eylül 1921 tarihinde Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşallik rütbesi ile birlikte Gazilik unvanın da verildiğini, bu anlamlı günün Gaziler Günü olarak kutlandığını, bunun da devletimizin ve milletimizin gazilere verdiği önemin bir ifadesi olduğunu belirtti. 

Türkiye’nin köklü bir tarihe ve medeniyete sahip olduğunu ifade eden Kayış, "Geçmişi kahramanlıklarla dolu bir milletiz. Bizi biz yapan en önemli hasretimiz kuşkusuz vatan aşkı ve millet sevgisidir. Bu Millet bunu 15 Temmuz hain darbe girişimi esnasında tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir " diye konuştu.                 

Tören, Rize Gazileri adına, Kuzey Irak Gazisi Muammer Kayış ve Türk Silahlı Kuvvetler Adına Jn. Bnb. Özgür Çeşmeci’nin Gaziliğin önemine ilişkin yapmış oldukları konuşmalar ve Öğrencilerin şiir okuması ile son buldu.

Rize Valiliği önünde düzenlenen törene, Vali Yardımcısı Abdullah Şen, Belediye Başkan Vekili Sultan Yılmaz, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü, Emniyet Müdürü Altuğ Verdi, İl Jandarma Komutanı Albay Hakan Dedebağı, gaziler, askerler, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum