Hemşin'de Kentsel Dönüşüm mağdur ediyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Hemşin İlçesinde vatandaşların kentsel dönüşüm mağduriyeti yaşadıklarını söyledi.

Hemşin'de Kentsel Dönüşüm mağdur ediyor
26 Eylül 2020 - 23:00

CHP Rize İl başkanı Saltuk Deniz, Hemşin'deki kentsel dönüşüm projesiyle yıllardır mülk sahiplerinin Hemşin Belediyesi tarafından mağdur edildiğini iddia ederek, Hemşin Belediyesi'nin Samsun Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi tarafından 2 Mayıs 2019’da alınan karara aykırı hareket ettiğini söyledi.

Mahkeme kararına rağmen Hemşin'in merkezinin yıkılarak, Hemşin tarihinin bir kalemde silinip atıldığını söyleyen Başkan Deniz, "Hemşin merkezi; içinde bir tarihi, yaşanmışlıkları, duyguyu barındırıyordu. Hemşin ruhu ve dokusu olan bir merkezken şuan herhangi bir doku ya da ruh barındırmaksızın şantiye alanından farksız bir hale gelmiştir. Kentsel dönüşüm diye başlayan inşaat çalışmaları, zaman içinde kentsel dönüşüm niteliği de kazanamadığı için; proje toplu konut yapımı olarak değiştirilmiştir. Hemşinlinin evi, arsası elinden çok komik fiyatlara alınarak Hemşinliye resmen Hemşin'i terket denmiştir. dedi.

Yüklenici firma vatandaşlara zarar veriyor

Mülk sahiplerinin verdikleri araziler karşılığında 1+1 bir daire bile alamayacaklarını söyleyen Başkan Deniz, "Belediye, dairelerin güya daha düşük fiyata satılabilmesi için, inşaattaki kamuya ait (kaymakamlık lojmanı, kreş, lojman) yapıların bedelini yüksek gösterip masrafı devlete yıkmaya çalışıyor. Neresinden tutsan elinde kalacak, ne kamunun yararına, ne Hemşinlinin yararına olan bu proje kime fayda sağlayacak, inşaatlar bittiğinde daha net görebileceğiz. Şimdilik rant uğruna bir ilçe merkezinin tüm değerleriyle birlikte yok edilişini seyrediyoruz. Bu gidişata karşı çıkıp haklarını talep edenlerin binaları ve arazileri ise yerinde duruyor. Yüklenici firma anlaşmaya yanaşmayanların binaları zarar görsün de, anlaşmak zorunda kalsınlar diye adeta uğraş veriyor. Anlaşma yapmayan mülk sahiplerinin binalarının çatısı sökülüyor, inşaat makineleri yanlışlıkla binaların temeline ya da duvarına zarar veriyor, yamaçtaki evlerin altındaki toprak kazılarak heyelan tehlikesi yaratıyor." dedi.

Hukuken yapılamayan cebren yapılmaya çalışılıyor

Yıllardır yerleşik olan Hemşinli'yi yerinden, yurdundan, mülkünden ve ekmeğinden etmek için çaba harcandığını iddia eden Başkan Deniz, mağdur vatandaşlardan biri olan 77 yaşındaki Emine Kobal'ın kocasından hatıra kalan evini ve arazisini vermek istemediğini belirterek, "İnşaatın ilk başladığı zamanlarda, arazisini vermediği halde inşaat makineleri evinin altındaki araziyi kazmaya başlıyorlar. Bir dizi yazışma ve başlatılan hukuki mücadele sonucunda, orada inşaat yapamıyorlar ancak evin altını kazdıkları gibi bırakıyorlar. Her yağmurda evin altındaki toprak kaymaya devam ediyor ve evin temeline zarar veriyor. Belediye ve mülki amir firmanın hatasını telafi etmesini sağlamak yerine, Emine Kobal'ı evden çıkartmaya çalışıyor. Ev ve araziyi afet alanı ilan edip tehlike olması nedeniyle yıkım kararı aldırmaya çalışıyorlar. Hukuken yapamadıklarını, cebren yapmaya çalışıyorlar” dedi.

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz yaşanan süreçle ilgili AK Parti İktidarına şu soruları sordu;

1) Hemşin'deki kentsel dönüşüm ya da toplu konut inşaatından kim fayda sağlıyor?

2) TOKİ, yarısı toprağın altında kalan apartmanların dairelerini kime kaç liraya satmayı planlıyorsunuz?

3) Yıllardır aynı yerde yaşamını sürdüren Hemşinlileri evlerinden, arazilerinden, iş yerlerinden etmek bir belediyecilik anlayışı mıdır, yoksa TOKİ anlayışı mıdır?

4) İşi yurttaşların haklarını gözetmek olan mülki amir şimdiye kadar neden yurttaşların yanında olamamıştır?

5) Tüm bu olaylar yaşanırken Hemşin'de görev yapan mülki amir, sesini çıkartmamasının mükâfatı olarak mı Rize Vali yardımcılığına getirilmiştir?

6) Bakan Murat Kurum, Hemşin ziyareti esnasında Emine Kobal'a yapılan haksızlığın telafi edilmesi ve arazisinin sağlama alınması için 15 gün süre vermiştir. Belediye ve yüklenici firma günleri verilen talimatı 1 ay geçmesine rağmen yerine getirmemiştir. Mülki amir bu işin takipçisi değil midir?

7) Herhangi bir heyelan olması durumunda yaşanabilecek muhtemel can ve mal kayıplarının bedelini kim nasıl ödeyecektir? Mülki amir mi, belediye mi, yüklenici firma mı meydana gelecek kayıpları telafi edecektir? Yoksa yaşananlar takdiri ilahi olarak mı anılacaktır?


YORUMLAR

  • 0 Yorum