İl dışındaki çay üreticileri nasıl gelecek? İşte o genelge

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Çay Üreticileri/Müstahsillerinin Seyahat İzin Belgesi” konulu genelge gönderdi.

İl dışındaki çay üreticileri nasıl gelecek? İşte o genelge
12 Mayıs 2020 - 20:29

Genelge ile seyahat kısıtlaması bulunan 15 il ile seyahat güzergahlarında bu illerden biri veya birkaçı bulunan yerleşim yerlerinde ikamet eden, Çaykur’a kayıtlı bulunan çay üreticileri, ilk kesim yaş çay hasatı için 19 Mayıs salı günü saat 24.00’dan itibaren çay bahçelerinin bulundukları illere “seyahat izin belgesi” almak şartı ile seyahat edebilecek.

Rize'ye gitmek için E-Devlet'ten başvurusu nasıl yapılır

İçişleri Bakanlığı yayımladığı genelgede, “Seyahat izin belgesi” başvuruları, elektronik ortamda e-devlet içişleri bakanlığı e-başvuru sistemi ve alo 199 vefa destek sistemi üzerinden 14 Mayıs Perşembe günü saat 09.00’dan itibaren başlayacak.

Çay üreticisi/müstahsilleri, 14 gün boyunca ikametleri, çay bahçesi ve çay teslim alanı dışında bulunmayacaklarına; işlerini yürütürken sosyal izolasyon kurallarına uyacaklarına, çay alım merkezlerinde maske takacaklarına ilişkin taahhütte bulunacak.

Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin; covid-19 evde izolasyon sorgusu, Çaykur’a kayıtlı çay üreticisi olup olmadığı ve beraberindekilerin zorunlu refakatindeki kişiler arasında olup olmadığı sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanabilecek.

Onay SMS ile verilecek, izin belgesi Tek yön olacak

Düzenlenen ‘seyahat izin belgesi’ tek yön geçerli olacak, seyahat izin belgesi olan çay üreticilerinin 30 gün boyunca gittikleri illerde kalmaları esas olacak.

İzin başvuruları kabul edilenlerin herhangi bir belgeye gerek kalmaksızın kısa mesaj servisi (SMS) ile bilgilendirme yapılacak.

Onaylanan Seyahat İzin Belgeleri yapılacak denetimlerde gerekli kontrollerin sağlanabilmesi ve gerekli koordinasyonun sağlaması amacıyla eş zamanlı olarak gidecekleri illerin valiliklerine ve genel kolluk birimlerinin veri tabanlarına da iletilecek.

YORUMLAR

  • 1 Yorum