İl dışından Rize’ye gelenler 14 gün ev izolasyonuna tabi...

İl dışından Rize'ye gelenler 14 gün ev izolasyonuna tabi tutulacak

Rize'de, koronavirüsün bulaşma riskine karşı şehirlerarası otobüslerle kente gelecek kişiler için 'Varış Kontrol Belgesi' uygulaması başlatıldı.

25 Mart 2020 - 20:19

Türkiye’de ilk kez Rize Valiliğince uygulamaya konulan çalışma İçişleri Bakanlığınca ülke genelinde uygulanması yönünde diğer illere tavsiye edildi. Uygulama kapsamında il dışından Rize'ye gelen vatandaşlar 14 gün ev izolasyonuna tabi tutulacak.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, özellikle Rizelilerin yoğun yaşadığı İstanbul, Bursa, Ankara, Kocaeli gibi illerden Rize'ye hareket eden otobüslerin merkez Alipaşa, Kalkandere-İkizdere, İkizdere ve Fındıklı yol güzergahındaki kontrol noktalarında durdurularak sağlık ve emniyet ekiplerince, sağlık taraması yapılacağı belirtildi.

Rize'ye gelen otobüslerin ilk kalkış yaptıkları noktalar ve güzergah boyunca alacakları yolcular için Varış Kontrol Belgesi hazırlanacağının belirtildiği açıklamada, "Belgede yolcunun adı, soyadı, iletişim telefonu ve Rize'de geldiği açık adres bulunacaktır. Yolculara dağıtılacak ve seyahat süresince yolculardan toplanacak belge, İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığımıza iletilecektir. Bu konuda otobüs firma temsilcileri ile gerekli koordinasyon kurulmuştur. Kontrol noktalarında güvenlik birimlerimizce toplanan bilgiler derhal ilgili muhtarlıklara iletilmek üzere kaymakamlıklarla paylaşılacak ve il dışından Rize'ye gelenlerin en az 14 gün evlerinden dışarı çıkmamaları konusunda bilgilendirilmesi sağlanacaktır. Takipleri ise ilgili kurumlarca yapılacaktır." denildi.

Uygulamanın, özellikle Rize'ye dışarıdan gelen toplu seyahat firmalarının otobüslerini, minibüsleri ve yol kontrol noktasındaki trafik yoğunluğuna göre örnekleme araçlarda bulunan yolcuları kapsayacağı ve bu kişilerin sağlık kontrollerinden geçirileceği ifade edilen açıklamada, Trabzon Havalimanı'ndan Rize'ye intikal edecek yolcuları taşıyan otobüslerin de durdurularak yolcuların sağlık kontrolünden geçirileceği belirtildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize'de koronavirüse her geçen gün yeni vakalar ekleniyor
Rize'de koronavirüse her geçen gün yeni vakalar ekleniyor
Trabzon Web Tasarım
Trabzon Web Tasarım