İşte dünden bugüne Kenan Bıyık

İşte dünden bugüne Kenan Bıyık

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize Milletvekili Adayı Kenan Bıyık, sadece Rize'nin değil de Türkiye'nin milletvekili olmaya soyundu.

22 Mayıs 2015 - 01:03 - Güncelleme: 22 Mart 2019 - 21:19

1994 yılında Anavatan Partisi’nden Rize Belediye Başkanlığına aday oluşundan bu yana geçen 21 yılda 5. kez Rizeli seçmenin karşısına çıkan CHP Adayı Kenan Bıyık’ın, yaklaşık bir aydır sürdürdüğü seçim çalışmalarında Rize’nin ve Rizeliler’in sorunlarını gündeme almaması dikkat çekiyor.

Bu güne kadar girdiği 4 seçim içinde özellikle 2009 ve 2011 seçimlerinde daima Rizeli’nin hakkını savunacağının sözünü veren Bıyık, 7 Haziran seçimleri için aday olduğu bu dönemde ise Rize’nin ve Rizeli’nin sorunlarını ele almak yerine partisinin seçim beyannamesinde yer alan vaatleri sıralamayı tercih ediyor.

2009 yılında Anavatan Partisi’nden belediye başkanlığına aday olduğu seçimlerde özellikle dönemin Ak Partili belediye başkanı Halil Bakırcı’ya yüklenen ve seçilince dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile en iyi kendisinin anlaşacağını ve Başbakan’ın onu bağrına basacağını dile getiren Bıyık, kazanamadığı seçimin hemen ardından katıldığı canlı yayında “Ucube” benzetmesi yaptığı Halil Bakırcı’nın ensesinde olacağını, belediyenin her adımının, her projesinin takipçisi olacağını ve yapılacak yanlışların hesabını soracaklarının sözünü vermişti.

İŞTE BIYIK’IN 2009 YILINDA VERDİĞİ SÖZLER

O dönem kendisine oy veren yaklaşık 20 bin insanın hakkını savunacağını dile getiren Bıyık programda, “20 bin insanımızın hakkını kimse yiyemeyecek. Onların başına birşey geldiği zaman, biz tutup onların hakkını savunacağız. Halil Bakırcı’nın bütün projeleri elimizde. Tüm o projelerin takipçisi olacağız. Bunları yapmazsa biz o 20 bin kişiyi belediyeye hesap sorar hale getireceğiz. ‘Beceremedim’ demeye hakkı yok. O zaman o 20 bin kişiyi belediyeye yürütürüz. Bundan sonra makam kabadayılığı kimseye yaptırmayacağız. Bundan sonra esnafa ayağınla ayak vurmaya kalkarsan, o ayağı bi tarafına… biz sana vururuz o ayağı… geri döndürürüz… Bundan sonra bu şehir için yapacağı her işi alkışlarım. Ama yaptığı her yanlışta Halil Bakırcı’nın tepesine binerim. Bundan sonra bu şehre daha sık geleceğim. 20 bin tane oyun sorumluluğunu taşıyorum. Bu şehrin insanı bize güvendi 20 bin tane oy verdi. Dolayısıyla biz bunun takipçisi olacağız. Yapmak zorundayız, yapmazsak Cenab-ı Allah bizden hesap sorar. Biz geleceğiz buradan doğruları da yanlışları da anlatacağız. Doğruları alkışlayacağız, yanlışları da halkımızla paylaşacağız. Bundan sonra daha fazla Rize’nin sorunlarıyla ilgileneceğim.” şeklinde konuşmuştu.

BIYIK 2011 YILINDA ASLAN KESİLMİŞTİ

2011 yılında bu kez “Bundan sonra ömrümün sonuna kadar CHP’de siyaset hayatımı sürdüreceğim” diyerek CHP’den Rize Milletvekilliğine aday olan Kenan Bıyık, o dönemki seçim açıklamalarında iktidarı ve Ak Parti’nin Rize adaylarını hedefine almış, 2009 yılında yere göğe sığdıramadığı, hatta 2004 yılında Ak Parti’den belediye başkanlığına aday adaylığı başvurusunda bulunurken, “Siyasetimin bundan sonraki bölümünü Ak Parti’de Sayın Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte, teşkilat başkanlarım ve tüm teşkilattaki arkadaşlarımla birlikte yürüteceğim” açıklamasını unutarak, katıldığı canlı yayında bu kez Ak Parti’nin Rize ile ilgili 2002 yılında hazırlamış olduğu seçim beyannamesini eline alarak bazı konularda iktidarın Rize’ye verdiği sözleri yerine getirmediğini vurgulamış, Başbakan Erdoğan’ı da Rizeliler’i kandırmakla eleştirerek “Öyle one minute demekle olmuyor bu işler” şeklinde ifadeler kullanmış ve iktidarı “9 yıl boyunca hiç birşey yapmadı” diye eleştirmişti.

Bıyık katıldığı bir televizyon programında Başbakan’ın cesaret gösteremediğini söyleyerek; “Sayın Başbakan yaklaşık 30 ili mi gezdi bilmiyorum. 30 mitingini de izliyorum. Türkiye’ye bir vaadi yok, bir projesi yok. Sadece bir çılgın proje diye, İstanbul ile ilgili 2 şehir ve bir kanal projesi koydu. Bununla ilgili başka bir vaadi yok. Ama Cumhuriyet Halk Partisi, belki de Cumhuriyet tarihinde uzun yıllar sonra 41 proje ile halkın karşısına çıktı. Zannediyorum Sayın Başbakan bu cesareti gösteremiyor. Keşke gösterse” ifadelerini kullanmıştı.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN’I YUKARIDAKİ SÖZLERİNDEN YAKLAŞIK 2 YIL ÖNCE BÖYLE YERE GÖĞE SIĞDIRAMAMIŞTI

Her seçimde mutlaka Rizeli’nin sorunlarının takipçisi olacağını söyleyen ama seçimlerden hemen sonra bir sonraki seçime kadar ortalarda görünmeyen Kenan Bıyık, bu seçim kampanyasında ise Rize’de hiçbir sorun yokmuş gibi, Rizeli halinden her şekilde memnunmuş gibi Rize ile ilgili eleştirilerden kaçınmayı tercih ediyor. 2011 seçimlerinde çayın en büyük savunucusu olacağını söz vermesine rağmen o dönem eylemler yapan çay üreticisinin yanında görünmeyen Bıyık, iktidar milletvekillerinin ve belediye başkanlarının Rize ile ilgili bugüne kadar verdiği vaatleri, ya da projelerini de gündemine henüz almadı. İktidarın Rize ayağını eleştirmeyerek sadece partisinin seçim beyannamesinde belirttiği vaatleri vatandaşlarla paylaşan Bıyık, Rize’nin milletvekili olmaktan çok Türkiye’nin milletvekili olmaya soyunmuş intibası uyandırıyor.

KENAN BIYIK 2004 YILINDA BÖYLE AK PARTİLİ OLMUŞTU

loading...
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yeni Çorumspor 2. Lig'e yükseldi
Yeni Çorumspor 2. Lig'e yükseldi
Taraftarımızdan bu maçı alamadığımız için özür diliyoruz
Taraftarımızdan bu maçı alamadığımız için özür diliyoruz