Reklam
  • Reklam
İYİ Partili Yaşar: Çay üreticisinin eli kolu bağlandı

İYİ Partili Yaşar: Çay üreticisinin eli kolu bağlandı

İYİ Parti Samsun Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Bedri Yaşar, dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgısı sonrası çay üreticisinin elinin kolunun bağlandığını belirtti.

06 Mayıs 2020 - 19:23

İYİ Parti Samsun Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Bedri Yaşar, Çay konusunda üyesi olduğu KİT (Kamu İktisadî Teşebbüsü) Komisyonunda defalarca sorunları dile getirdiklerini, 10 yılı aşkın süredir bekletilen 'Çay Kanunu'nun bir an önce çıkarılmasını ilettiklerini kaydederek, "Defalarca ilettiğimiz çay kanunu, üretici-sektör temsilcisi-devlet üçgeninde mutabık kalınan bir forma kavuşturularak derhal genel kurul gündemine getirilmeli ve yasalaşmalıdır. Üreticinin sorunlarına köklü çözümler bulunmalıdır" diye konuştu.

"ÇAY İŞÇİLİĞİ, BASİTE İNDİRGENMEMELİ"

"KİT Komisyonu toplantılarında dile getirdiğimiz 'vasıflı çay işçisi' yetiştirilmesi ve mevcut işçilerin özlük haklarının iyileştirilmesi konusunun ne kadar önemli olduğu bugün bir kez daha anlaşılmıştır" diyen Yaşar, "Geçmiş yıllarda da yüksek sesle ortaya koyduğumuz 'ithal işçi' yerine 'yerli çay toplama işçisi' meselesine kulak tıkayan yöneticiler bugün çözümü zor ve acı bir sorun ile karşı karşıya kalmışlardır. Karadeniz sahil bandında Sarp’tan Perşembe’ye kadar olan 400 kilometrelik hatta 205 bin ailenin geçim kapısı olan bu kritik sektör şu an eli kolu bağlı vaziyette çözüm beklemektedir. Daha önce defalarca dile getirilmesine rağmen ucuz işçiden (Gürcü işçi) vazgeçilmemesi bugünkü sorunun ana kaynaklarındandır." dedi.

"DÜN KABUL ETMEDİĞİNİZ SORUNLAR, BUGÜN ÖNÜNÜZDE"

İlk sürgün çay toplama ayı olan Mayıs ayının geldiğini ancak üreticinin mahsülünün başına gidemediğini belirten Yaşar, "Konu ile alakalı yerel yönetimlerin bir takım çabaları olsa da 830 bin dekarlık hasat alanı düşünüldüğünde yetersiz kalıyor. Dün ısrarla dile getirip çözüm bulunmalı dediğimiz sorunlar bugün katlanarak yönetenlerin önüne gelmiştir; ancak halen bir çözüm bulunabilmiş değiller. Bu süreçte daha hızlı düşünülmeli ve harekete geçilmelidir. Devletin kurumları konuya acilen el atmalı, üreticinin yüreğine su serpecek plan-programı ivedi şekilde her yönüyle çalışıp ortaya koymalıdır." dedi.

Yaşar, uzun süredir çözümlenemeyen çay üreticisinin sorunlarını bölgede bulunan teşkilatlarla da görüştüğünü; ancak gerek teşkilatların gerek millet ittifakı temsilcilerinin girişim ve taleplerine bir sonuç alamadığını da sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kurumsal firmalar için Katalog Eğitim programları
Kurumsal firmalar için Katalog Eğitim programları
Mardin Rizesporlular Derneği çocukları unutmadı
Mardin Rizesporlular Derneği çocukları unutmadı