İzmir’deki sağlık çalışanına saldırıya Rize’den kınama

İzmir'deki sağlık çalışanına saldırıya Rize'den kınama

Sağlık-Sen Rize Şube Başkanı İsmail Yılmaz, İzmir'de bir aile sağlığı merkezi çalışanına yönelik gerçekleşen saldırıyı kınarken, sağlık çalışanlarına yönelik saldırılarla ilgili cezaların daha caydırıcı olması gerektiğini ifade etti.

02 Nisan 2019 - 22:11

Sağlık-Sen Rize Şube Başkanı İsmail Yılmaz, Rize Merkez 3 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'nde yaptığı açıklamada, sağlık hizmetlerinin kamu adına sunulan bir hizmet olduğunu ve sağlık çalışanlarının da kamu hizmeti sunduğunu hatırlattı.

Sağlıkta şiddet eylemlerinin aynı zamanda kamu hizmetine karşı yapılmış bir eylem olduğunu ifade eden Yılmaz, "Sağlık çalışanına şiddet topluma karşı yapılmış utanç verici bir durumdur. Sağlık çalışanlarının şiddetle karşı karşıya kalmaları ve bunun önüne geçilememiş olması önemli bir sorundur. Sağlıkta memnuniyetin yüzde 80’lere ulaştığı bir noktada, her zorluğa rağmen görevini en iyi şekilde ifa eden sağlık çalışanına şiddet kesinlikle kabul edilemez.” dedi.

Sağlık-Sen olarak yürüttükleri "sağlıkta şiddete sıfır tolerans" mücadelesinin, kamuoyu ve kamu otoritesi tarafından desteklenmesinin elzem olduğunu belirten Yılmaz, “Sağlıkta yaşanan şiddete yol açan temel nedenler ortadan kaldırılmadan, koruyucu, önleyici çözümler bulunmadan, sorunla başa çıkabilmiş ülkelerdeki birikime bakılmadan; şiddet sonrası güvenlik temelli ya da kınamacı yaklaşımlarla yetinerek bu sorun çözülemez. Çözüm için kamuoyu ve kamu otoritesi bir araya gelmelidir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda sorunun temeline inilmeli, gerekli adımlar atılmalı, aktif yaklaşımlar sergilenerek gerekli tedbirler bir an önce alınmalıdır.” dedi.

Sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik hukuki düzenlemelerin, geliştirilerek uygulanmasını talep ettiklerini belirten Yılmaz, "İzmir’in Bornova ilçesindeki Yunus Emre Aile Sağlık Merkezi’nde, hastayı görmeden ilaç yazmayacağını söyleyen üyemiz Doktor Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu ile onu korumak isteyen bir arkadaşının darp edildiği menfur saldırıyı, üyelerimiz ve tüm sağlık çalışanları adına kınıyor ve telin ediyoruz.” diyerek İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Merkez 3 Nolu Aile Sağlığı Merkezinde görev yapan hekim ve sağlık personellerini ziyaret etti ve yaşanan üzücü olay karşısında sağlık çalışanlarının yanında olduğunu ifade etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize Gençlik ve Spor İl Müdürü Çelik, Ankara'ya atandı
Rize Gençlik ve Spor İl Müdürü Çelik, Ankara'ya atandı
Güneysu'da HES yüzünden köylüler gözaltına alındı
Güneysu'da HES yüzünden köylüler gözaltına alındı