Kuru çaya yapılan zam sevindirdi

Saadet Partisi Rize İl Başkanı Av. Muhammet Kaçar, geçtiğimiz günlerde Çaykur’un kuru çaya zam yaptığını hatırlatarak, "İki yıldır kuru çaya zam yapılmıyordu. Bu durum hem özel sektör işletmelerini hem de yaş çay üreticisini etkiliyordu. Yapılan yüzde 15'lik zam her iki kesimi de bir nebze olsun rahatlatacaktır" dedi.

Kuru çaya yapılan zam sevindirdi
04 Temmuz 2019 - 00:29

Çaydaki girdi maliyetlerinin sürekli yükselmesine rağmen iki yıldır kuru çaya bir türlü zam yapılmadığını hatırlatan Saadet Partisi Rize İl Başkanı Av. Muhammet Kaçar, “Yaş çayda taban fiyat 3.05 lira oldu. Gübreye yüzde 100'e yakın zam geldi. Dolayısıyla çayda girdi fiyatlarına yüksek zamlar gelmişti. Kuru çaya zam yapılmaması nedeniyle özel sektör fabrikaları çay üreticisinden yaş çayı çok ucuza alıyordu. Şimdi verilen bu fiyat ile özel sektöründe taban fiyattan çay almasını bekliyoruz” dedi

Kuru çaya acilen zam yapılması gerektiğini belirten Kaçar, “765 bin ton civarında çayı ÇAYKUR alıyor geriye kalan 765 bin tonu da özel sektör alıyor. ÇAYKUR’un zararını devlet finanse edebiliyor ama özel sektör kuru çayı satamayınca zarar ediyor. Bu zararı da yaş çay üreticisinden düşük fiyatla çay alarak karşılıyordu. Şimdi kuru çaya zam geldi. Önemli olan özel sektöre verilen çay fiyatlarının yine devletin verdiği ücretlere alınması gerekiyor. Artık hükümet yaş çay üreticisini korumak için çay işletmecilerini denetleyerek taban fiyatın altında yaş çay alınmamasını sağlamalıdır." dedi.

Haber: İlyas GÜR

YORUMLAR

  • 0 Yorum