Müzeler Haftası, Rize'de törenle kutlandı

18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü nedeniyle Rize'de tören yapıldı.

Müzeler Haftası, Rize'de törenle kutlandı
20 Mayıs 2019 - 16:15

Rize Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından oluşturulan Mehteran Takımı gösterilerini sunması ile başlayan törende konuşma yapan Rize Valisi Kemal Çeber, ”Rize olarak elimizde bulunan doğal, kültürel, tarihi ve turistik envanterlerle bir çok müze doldurabilecek potansiyele sahibiz. İlimiz şu ana kadar çay ile kendini tanıtmıştır ama bundan sonra turizmi de eklemeden yolumuza devam edemeyiz. Bunu eklerken de en önemli figüre sahip olana ögelerden bir tanesi de müzelerdir.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından ziyaretçiler Rize’nin tarihi yapısı ve mimarisini anlatan evlerin fotoğraflandığı sergi alanı gezerken, Vali Çeber, Rize Valiliği katkıları ve Çayeli Bakır İşletmeleri desteği ile kurulan sikke basım tezgahında sikke basımı yaptı.

Programın son bölümünde Müze Alanı içinde çocuklar için düzenlenen Arkeopark Kazı Alanının açılışı Vali Çeber tarafından yapıldı.

Düzenlenen programa Vali Kemal Çeber’in yanı sıra Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak ve Rize Müzesi Müdürü Vekili Seyhan Kurt’ta katıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum