Öz Gıda-İş, Çaykur işçisini ardından hançerledi

Tek Gıda-İş Sendikası Rize Şube Başkanı Ziya Aksoy işçinin dayanışma aidatı ödemesi halinde imzalanan toplu iş sözleşmesinde bulunan bütün haklardan yararlanabileceğini söyledi.

Öz Gıda-İş, Çaykur işçisini ardından hançerledi
22 Ekim 2019 - 13:49

Çaykur işçisinin korkutulmak istendiğini iddia eden Aksoy, “Yapılan hüsran sözleşmesinin ardından emekçilerin beklentilerini, vermiş oldukları sözleri, umutları başka baharlara taşıyarak, dağılmaları önlemek, aidat üzerinden kazanılan rantı kaybetmemek için yalan dolan aldatmaca ile tehditlere başvurdular. ÇAYKUR emekçileri kendi iradesi ile sendika değiştirmişlerdir” dedi.

ÇAYKUR’da Öz Gıda-İş sendikasının hukuksuzluklarının devam ettiğini, kurumun spor kulübü ÇAYKUR Spor için işçiye sorulmadan maaşlarından aidat kesileceğini ve bu durumun hukuka aykırı olduğunu dile getiren Aksoy kesintinin toplu iş sözleşmesi ile meşru hale getirilmeye çalışıldığını ifade etti.

ÇAYKUR Spor Kulübü için kesilen zorunlu aidatların işçinin haberi olamadan TİS’e konulduğunu söyleyen Aksoy, "Hatta sendika üyesi olmayan ancak dayanışma aidatı ile sözleşmeden yararlanacak işçilerden geriye dönük olarak da tazmin edileceği sözleşme maddesi olarak bağlanmıştır. ÇAYKUR yönetiminin ve Öz Gıda-İş sendikasının bu uygulaması tamamen hukuka aykırıdır ve derhal sözleşmeden çıkartılmalıdır. İşçi sendikası toplu iş sözleşmesine sendika üyelik aidatı dışında kesinti koyduramaz ve bunu kabul ettiremez. Bu yasa maddesidir ve yargı kararıyla da kesinleşmiştir. İşçinin muvaffakiyeti olmadan yapılacak her türlü kesinti, hukuka aykırı olduğu gibi dava konusu da olacaktır” ifadelerini kullandı.

ÇAYKUR’da 8 Ekim’de imzalanan Toplu İş Sözleşmesinde işçinin muhatap alınmadığı ve yetkili sendika ile iş veren arasında kapalı kapılar arkasında gerçekleşen görüşmelerle işçinin haklarının kısıtlandığını iddia eden Aksoy “Yetkisiz yetkili sendika Öz Gıda-İş İmzaladığı son toplu iş sözleşmesi ile bir kez daha ÇAYKUR işçisini ardından hançerledi." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum