Öz Gıda İş Sendikası, Ofçay (Jacobs) önünde eylem yaptı

Öz Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Şubesi üyeleri, 2020 yaş çay sezonu 19 Mayıs'ta açılmasına rağmen 11 eski işçisini iş başı yaptırmayan Ofçay Pazar Hamidiye Mahallesinde bulunan çay Fabrikası önünde eylem yaptı.

Öz Gıda İş Sendikası, Ofçay (Jacobs) önünde eylem yaptı
05 Haziran 2020 - 22:23

Öz Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Şube Başkanı Hasan Fehmi Bursalı Rize’nin Pazar ilçesinde faaliyetlerini sürdüren çay fabrikası Ofçay'da çalışan 11 mevsimlik işçi ise sendika üyesi oldukları için işe davet edilmediğini iddia etti.

Pazar ilçesi Hamidiye Mahallesinde bulunan Ofçay’a ait Fabrika önündeki eylemde konuşan Başkan Bursalı, “Öz Gıda- İş Sendikası olarak Karadeniz Bölgemizde faaliyet gösteren, eski adı OF ÇAYSAN Gıda yeni adı JACOBS işletmesinde sendikalaşma süreci sürüyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından 21.01.2020 tarih 10864794-103.02 E.244190 sayılı karar ile çoğunluk tespitimiz olumlu olarak ilgili her tarafa gönderilmişti. Konu yargıdadır ve hukuki süreç kısa bir süre daha devam edecektir” dedi.

JACOBS tarafından haksız ve hukuksuz uygulamaların devam ettiğini belirten Bursalı, "Dünyanın sayılı şirketlerinden olan JACOBS’un çalışanlarının Anayasal bir hak olan sendika hakkına saygılı olduklarını düşünmek ve uygulamalarda da bunu bizzat görmek tek temennimizdir. Çay mevsiminin açılmasına ve mevsimlik çalışanların işlerine çağrılmasına rağmen halen davet edilmeyen arkadaşlarımızın acilen ve ivedilikle işe çağrılmaları talebimizdir. Görev değişikliği yapıyorum denilerek, yıllardır aynı işi yapan kişilere başka görevler tevdi edip peşinden başka türlü düşünceler içerisinde olunarak yapılmak istenen hamleler bize göre art niyetli ve tehlikeli hamlelerdir. Kimse Hak-İş Konfederasyonu ve Öz Gıda-İş Sendikamızın sabrını da gücünü de test etmeye kalkmasın. Aksi takdirde JACOBS’un İstanbul Genel Merkezi başta olmak üzere her işletmesinin olduğu yerlerde, yapılmaya çalışılan bu hukuksuzluklar en yüksek perdeden anlatılmaya başlanacaktır” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum