Paliç: Çaykur karşıtlarıyla mücadele ediyorum

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, fiyat düşürmediğini söyleyen çay firmalarının yalan söylediğini söyleyerek Çaykur karşıtlarıyla yıllardır mücadele ettiğini belirtti.

Paliç: Çaykur karşıtlarıyla mücadele ediyorum
28 Temmuz 2020 - 18:26

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, Tv53 kanalında Turgay Ayhan ile "Bir Başka Konu" programına konuk oldu.

Programda Gazeteci-Yazar Turgay Ayhan'ın sorularını yanıtlayan Başkan Paliç, 20 yıla yakın bir zamandır Rize ziraat Odasında üreticiye hizmet verdiğini belirterek, "2001 yıllarında Mesut Yılmaz’ın başbakanlığı döneminde ben yine oda başkanıydım. Çaysiad adında bir Ankara teşkilatı vardı. O zaman dönemin başbakanı Mesut Yılmaz’a gidip teklifte bulunmuşlar, fakat o teklifi kabul etmemiş sonra dan Rize’de bir otelde bir toplantı yapıldı o toplantıya katıldık. O toplantıda baktık ki o zaman 300 tane özel sektör katıldı ve dediler ki 300 tane özel sektörüz ÇAYKUR’a gerek yoktur, ÇAYKUR kalksın bu sektörü bizler idare edelim. Böyle bir talepleri olunca ben o gün bugündür Çaykur karşıtlarıyla mücadele ediyorum” dedi.

ÇAYKUR’u yıkmak isteyen, yok olmasını isteyen, vatandaşın çayı için günde bir iki kere fiyat değiştiren özel sektör firmalarının olduğunu belirten Paliç, “Fiyatını hala düşürmemiş bu sisteme direnenler var. Onlara da saygıyla teşekkür ediyorum. Fiyatını düşürmeyenler diyor ki fiyatı düşük alsak karımız olmuyor, hepimiz aynı fiyattan çayı alırsak 2017 yılını örnek alalım o dönemde de hepimiz ÇAYKUR fiyatından çay aldık, 2017 yılı gibi çay alırsak bir sorun yaşamayız” dedi.

Fiyat düşürmüyoruz diyen firmalar yalan söylüyor

Çay sanayicilerinin çoğunun yalan söylediğini kaydeden Paliç, “Çay sanayicilerinin bu yıl vermiş oldukları söz Çaykur fiyatının altına düşmeyecekleri yönündeydi. Verdikleri bu söz bizleri sevindirmişti. Ama maalesef onu diyenler çay fiyatını düşürmedim diyenler yalan söylüyor. Biz belirlenen fiyattan çayı alıyoruz diye ekranlarda konuşanlar ilk fiyatı düşürenlerdir. Bu işin başını çeken, Çay Sanayiciler Başkanıyım diyen, Borsa Meclis Başkanıyım diyen, Ulusal Çay Konseyi başkanıyım diyen insanlar eğer aksaklık yaparsa diğerleri daha iyi yapar. Fiyatı düşürmemesi gerekenlerin kendileri olması gerektiğine rağmen hepsini takip ettim, hepsi de fiyat düşürmüş. Ben bu işten üretici adına millet adına memnun değilim. Millet memnun olsa vatandaş memnun olsa ben de zaten memnun olurum. Televizyonlarda öne çıkan insanlar çıkıp da hayır düşmedi diyorlar, ben bu sanayicilerin çay aldıkları yerleri etüt ediyorum, bana da inanmayın gidin sizler de etüt edin, çay aldıkları yerlerden ne kadar fiyata aldıklarını sizler de öğrenin. Deşifre edin, bunları meydana çıkartın. O zaman kimin haklı olacağını göreceksiniz” dedi.

Özel Sektör Bizim Düşmanımız Değil

Türkiye’de diğer ürünlerle kıyaslandığı zaman en ucuz ürünün çay olduğunu kaydeden Paliç, “Diğer tarım ürünlerine kıyaslama yapılırsa en düşük zam Çay’a verildi. Belki olabilecek rakam buydu ama biz Ziraat Odası olarak en düşük yüzde 20 verilebileceğini tahmin etmekteydik. Geçen sene yüzde 26 zam verildi. Aynı şekilde kuru çaya da yüzde 30 zam yapıldı. Yani geçen sene yaş çaya yapılan zammın da 4 puan üzeri kuru çaya da zam yapıldı. Bu yıl da kuru çaya bir miktar zam yapılması gerektiğine ben de inanıyorum. Çay gerçekten çok ucuzdur. Geçen yılda özel sektörü kuru çaya zam yapılması konusunda yine ben savundum. İşin Türkçesi bizlere özel sektör de lazım. Özel sektör bizim düşmanımız değil. İyileri benim başımın üstüne. Fiyat düşürmeyen çok da iyi çalışan özel sektörlerimiz vardır. Ama bu işi sorunlu hale getirip, basına çıkanlar maalesef aksaklığı onlar yapıyor. Benim üzüldüğüm benim söylediğim budur” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum