Reklamı Geç

REVAK, Rize Kültürüne 5 yeni kitap kazandırdı

Rize Araştırmaları Vakfı (REVAK), Rize ve Doğu Karadeniz konulu çalışmaları kitaplaştırıyor.

REVAK, Rize Kültürüne 5 yeni kitap kazandırdı
15 Ekim 2019 - 01:36

Son yıllarda Rize üzerine kalıcı eserleri hayata geçiren REVAK şimdi de araştırmalara kaynak olacak ve büyük bir boşluğu dolduracak beş yeni eseri yayınladı.

Daha önce birbirinden değerli 21 eserin basımını üstlenen REVAK, bir ilke imza atarak tek seferde 5 kitabın basımını birden üstlendi.

Bahsi edilen 5 kitaplar şunlar:

Sicil-i Ahval Defterlerine Göre Osmanlı’nın Son Devrinde Rizeli Devlet Adamları, Dr. Hüseyin SARAÇ,

Güneysu’dan Potamya’ya Yolculuk, Güneysu Seyahatnamesi, Murat Ümit HİÇYILMAZ.

Rize Şeri’iyye Sicilleri, 1486 No’lu Pazar Şer’iyye Sicili, Memiş Murat ATAR,

Geleneksel Rize Mimarisi Üzerine Araştırmalar, Prof. Dr. Haşim KARPUZ,Rize Güneysu Tarihi, Orhan Naci AK.

REVAK YAYINEVİ KURDU

Rize Araştırmaları Vakfı Başkanı Ömer Erdoğan, yeni yayınlanan eserlerle ilgili; “Kendi yayınevimizi kurma sürecinden ötürü kısa bir süre kitap basımına ara vermiştik, bu 5 kitapla iyi bir başlangıç yapmış olduk. Hem de kitap menümüzü daha da zenginleştirdik. Şöyle ki bunlarla beraber toplamda 26 kitaba ulaştık. Vakfımızın Rize tarih ve kültürüne hizmet etmekten başka bir gayesi yok. İnşallah ara vermeksizin yeni eserlerle yolumuza devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Erdoğan; “Hem yeni bastığımız bu 5 eseri, hem de daha önce yayınladığımız kitapları temin etmek isteyen hemşerilerimizi; İstanbul Maltepe’de 16-20 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan Rize Günleri etkinliklerine ve Rize’de 21-30 Kasım tarihleri arasında icra edilecek olan Rize Kitap Fuarı etkinliğine davet ediyoruz. Her iki etkinlikte de REVAK olarak standımız olacak.” diye de ekledi.

BU ESERLER BİZİM SAHİP ÇIKALIM

Bu eserlerin hazırlamasında katkısı olan herkese bir Rizeli olarak teşekkür ediyorum. Rizeliler bu eserler kolay üretilmiyor. Bize bizim geçmişimizi aktaran, kültürümüzü aktaran bu kitaplara sahip çıkalım…

Fatih Sultan KAR / İST

YORUMLAR

  • 0 Yorum