Rize’de 50 yıldır Islak Mühür yapıyor

Rize'de 50 yıldır Islak Mühür yapıyor

Uzun yıllar imza yerine geçen kişinin adı ve soyadının yer aldığı ıslak mühür geleneğini 75 yaşındaki Muhittin Memişoğlu Rize'de sürdürmeye devam ediyor.

04 Ekim 2019 - 19:31

Genç yaşlarda vefat etmiş olan amcası Murat Sönmez ve halen hayatta olan Rize’nin tek arzuhalcisi Yurdakul Kayıkçı’dan bu mesleği öğrendiğini belirten Çaykur emeklisi Muhittin Memişoğlu, “Emekli olduktan sonra, hem bir meşguliyet, hem de insanlarımızın işini kolaylaştırmak için, bana mühür yazmayı öğreten amcamın vefatından sonra bu hizmeti yapmaya başladım." dedi.

Maddi kazançtan çok rahmetli amcasının bu mesleği sürdürmesini istediği için hala bu işi yaptığını belirten Memişoğlu, "Rize çok büyük bir şehir değil. Mühür yazım işi de artık eskisi gibi değil. Bugün çok az sayıda yaşlılarımız imza yerine geçen bu mührü yaptırmaktadır. Daha çok, engeli, kısıtlı ve sakatlarımız için mühre gerek duyulmaktadır." dedi.

Yıllardır aynı yerde bu işi yaptığı için artık tanınan bir esnaf haline geldiğini söyleyen Memişoğlu, "Hangi mesleği yaparsan yap, sevmek ve sevilmek, dua almak çok kıymetli bir duygudur. Küçükte olsa, vatandaşlarımızın işini görmek ve zamanımın önemli bir vaktini halkımızın arasında geçirmekten çok büyük mutluluk duymaktayım.” dedi.

Haber: Bayram Ali KAVALCI

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erdoğan Hemşehrilerine inanmadı, CiMER'i yalanladı
Erdoğan Hemşehrilerine inanmadı, CiMER'i yalanladı
Mehmet Ali Karaca Etimesgut Belediyespor'da
Mehmet Ali Karaca Etimesgut Belediyespor'da