Rize’de Anne Sütü ile beslenmenin önemine dikkat çekildi

Rize'de Anne Sütü ile beslenmenin önemine dikkat çekildi

Rize İl Sağlık Müdürlüğü tarafından il merkezi, tüm ilçeler ve hastanelerde 1-7 Ekim 'Emzirme Haftası' kapsamında çeşitli etkinlikler ve eğitimler yapıldı.

07 Ekim 2019 - 21:30

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Anne sütü mucize bir besindir. Yaşama en iyi başlangıcı sağlayan, içerdiği besin öğeleriyle bebekte büyüme ve gelişmeyi destekleyen mükemmel bir besindir. Bebeklerin anne sütü ile beslenmesinin; yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması, sağlıklı büyüme ve gelişmenin sağlanması, bağışıklık sisteminin korunması ve geliştirilmesi gibi psiko-sosyal ve ekonomik pek çok boyutu vardır.” dedi.

Anne sütünün bebeğin ilk aşısı olduğunu ve pek çok enfeksiyonun önlenmesinde önemli bir silah görevi gördüğünü belirten Dr. Tepe, "Anne sütü bebeğin ruhsal, bedensel ve zekâ gelişimine yardımcı olur. Meme kanseri, yumurtalık (over) kanseri, rahim iç tabakası (endometrium) kanseri ve meme kanserine yakalanma riskini azaltır Yarınlarımızın daha sağlıklı olması için bebeğinizi emzirme hakkından mahrum bırakmayın." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ardeşen'de silah kaçakçısının evine baskın
Ardeşen'de silah kaçakçısının evine baskın
Çaykur Rizespor geri vitese taktı
Çaykur Rizespor geri vitese taktı