Rize’de Astım Hastalığına dikkat çekildi

Rize'de Astım Hastalığına dikkat çekildi

Rize'de 'Astımınızla Sağlıklı Yaşayabilirsiniz' teması ile 7 Mayıs Dünya Astım Günü etkinlikleri düzenlendi.

08 Mayıs 2019 - 18:04

Dünya Astım Günü etkinlikleri kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Merkez Toplum Sağlığı Merkezi ve Pazar İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantlarda konu ile ilgili vatandaşlara bilgilendirme yapıldı.

Ayrıca Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından sağlık çalışanlarına yönelik eğitim verilerek konu ile ilgili broşür dağıtımı yapıldı.

Rize İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada "Astım akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler (ataklar) ile seyreden müzmin (kronik) bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesidir. Hastalık tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir." denildi.

Dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astımlı hasta olduğunun belirtildiği açıklamada, Ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden birinin ve 7-8 çocuktan birinin astım hastası olduğu ve astımın görülme sıklığının yıllar içinde giderek arttığı ifade edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
En İyi Android Dövüş Oyunu - Shadow Fight 3
En İyi Android Dövüş Oyunu - Shadow Fight 3
Rize'nin yeni Müftüsü Naci Çakmakçı oldu
Rize'nin yeni Müftüsü Naci Çakmakçı oldu