Rize'de hastalar Ebru Sanatıyla tedavi ediliyor

Rize Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı (TRSM)'de tedavi gören hastalara, ebru sanatıyla tedavi imkânı sunuldu.

Rize'de hastalar Ebru Sanatıyla tedavi ediliyor
14 Kasım 2019 - 23:24

Rize İl Sağlık Müdürlüğü, Rize Gençlik Merkezi ve Ebruli Sanat ve Yaşam Derneği tarafından organize edilen faaliyette yaklaşık 15 hastaya usta öğretici tarafından ebru çalışması yapıldı.

TRSM terapi alanında gerçekleştirilen faaliyete, Rize Valisi Kemal Çeber’in eşi Neslihan Ayan Çeber, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Op.Dr. Seçkin Karaoğlu, Hastane Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Özcan Yavaşi, diğer ilgili yöneticiler ve sağlık çalışanları katıldı.

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, yaptığı açıklamada, ebru sanatının hastalara artı katan bir sanat olduğunu ifade ederek, psikiyatri hastaları ruhsal sıkıntıları olan kişilerin sadece ilaçla tedavi edilmelerinin eksik bir yönü olduğu fark edildiğinden sanat terapileri içerisinde yer alan ebru sanatının yoğun ilgi gördüğünü ve fayda sağladığını kaydetti.

Tepe, merkezde ebru sanatının yanı sıra el becerisi, kütüphane, bilgisayar ve spor, terapi mutfağı ve teknik uğraş odalarında da etkinlikler düzenlediklerini, bu konuda halk eğitim merkezi ve diğer kurumlardan destek aldıklarını aktardı.

Ebruli Sanat ve Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Cerrahoğlu da, bir farkındalık yaratmaya çalıştıklarını ve ebru sanatının ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkisine dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Ebru Sanatı da bu tarz hastalarda karşı koruyucu işlev görür ve diğer sanat dallarına nazaran Ebru Sanatının olumlu etkisi daha çabuk olur. Hastalar Ebru Sanatında kullandıkları renkli boyalarla farklı desenler ortaya çıkararak, kişi iç ve ruhsal dünyasını kâğıda aktarmış olur. Bu sanatla terapi gören hastalar kendilerini daha rahat ifade edebiliyor, özgüvenlerini sağlamlaştırarak sosyalleşmelerini arttırıyor.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum