Reklam

Rize'de Koronavirüs en çok kahveci esnafını vurdu

Rize Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Güven Aksoy, pandemi döneminde en büyük sıkıntıyı kahveci esnafının çektiğini söyledi.

Rize'de Koronavirüs en çok kahveci esnafını vurdu
29 Ekim 2020 - 00:55

Rize Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Güven Aksoy, Tv53 Facebook kanalından canlı olarak yayınlanan ve 53 Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Bayrak'ın sunduğu "Gündem Rize" programına konuk oldu.

Koronavirüs (Kovid-19) salgınından tüm vatandaşların olduğu kadar tüm esnafında da etkilendiğini belirten Aksoy, "Mart'tan sonra pandemi döneminde esnaflarımız içinde dükkân kapatanlar oldu. Pandemiden dolayı berberleri kapattık. Hala kahveci esnafı kapalı vaziyettedir. Okul kantinleri kapalı. Bu süreçte en fazla mağdur olan kahveci esnafı oldu. Bu dönemde sadece dükkân açmak için dükkân açanlarda var" dedi.

Yaz aylarında esnaf fazla bir sıkıntı yaşamadı

Rize'de birçok esnafın yüzde 30'un altında iş yaptığını söyleyen Aksoy, "Bu dönemde devletimiz esnaf ve sanatkâra kredi bazında 25 bin liralık bir can suyu kredisi verdi. Kredi dönüşlerinde 2-3 ay öteleme yapıldı. Devletimiz, daha sonra diğer kredileri 3 ay daha yayarak esnafı rahatlatmak istedi. Yaz döneminde işyerlerin yavaş yavaş açılması, çay sektörünün başlamasıyla piyasalar daha canlı olur. Bu nedenle yazın esnafımız maddi olarak fazla bir sıkıntı yaşamadı. Yazın bitmesiyle bazı kooperatiflerimiz bir öteleme daha istedi. Hükümetin bu isteği kış aylarında devreye sokacağını düşünüyorum. Onu da gerçekleştirebilirsek esnafın üzerinden büyük bir yükü de atmış olacağız” dedi.

Kış aylarında Rize'ye para girdisi olmalı

Pandemi döneminde verilen kira yardımı, kredi ve borçlarda öteleme gibi çözümlerin geçici çözümler olduğunu belirten Aksoy, "Şu andaki gidişata göre esnafın geri ödemeleri başladı, bu durum esnafımızı zorlayacak, piyasalar tam oturmadı. Tekrar bir destek veya tekrar bir öteleme gibi talepler oldu. Biz de bunu destekliyoruz. Kredi kooperatifi açısından baktığımızda yaz dönemleri ödemelerinde bir sıkıntı olmadı. Bir iki ay daha bu konuda sıkıntı olmaz. Ama kışın ilimize para girdisi olması lazım. Sadece bir çay parasıyla olmuyor. Emekli ve çalışanlarımızla dönüyoruz. Eğer kış döneminde pandemi yükselirse ve çeşitli tedbirler almak için esnafımız dükkân kapatırsa çok büyük sıkıntılar çekilir” dedi.

Rize'de 550 esnaf kepenk kapattı

Rize’de ilçeler dâhil 12 bin civarında bir esnaf olduğunu belirten Güven Aksoy, “Merkezde 5 bin-5 bin 500 civarında bir esnafımız var. 2020 yılının ocak ayından bu güne 900 yeni esnaf kayıtımız var. Dükkân kapatıp kayıt sildiren de 550 civarındadır. Bu da gösteriyor ki Kovit sürecinde esnafımız direnmiştir. Pandemi dolayısıyla burada kapanan esnafımız fazla yok. Bu durum kahveci esnafımızda daha fazla. Kantincilerde de bu durum fazladır. Pandemi döneminden önce sicil kayıtlarında sıkıntı olan kredi kullanamıyordu. Pandemi döneminde devlet Halk Bankası aracılığıyla verilen kredilerde çok gevşek davrandı. Bu dönemde sicil kaydına çok bakılmadı. 25 bin lira can suyu kredisini diyebilirim her başvuran esnaf kullandı. Bu sene yılbaşından beri 56 milyon lira kredi dağıttık. Ayda 7-8 milyon kredi dönüşü oluyordu. Biz bunu 6 ay almadık. Hemen hemen 50-55 milyon lira da bu yolla para piyasada kaldı. Kooperatifimizin toplam finansmanı 110 milyon lira oldu. Esnafımız para konusunda hiç eksiklik çekmedi. Biz pandemi dönemini atlattık” dedi.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum