Rize'de koronavirüs vakaları yeniden artış gösterdi

Rize İl Pandemi Kurulu, kentte Kovid-19 salgınına karşı vatandaşların rehavete kapılması ve maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyene yeterince özen gösterilmemesi nedeniyle Kovid-19 vakalarının yeniden görülmeye başlandığını bildirdi.

Rize'de koronavirüs vakaları yeniden artış gösterdi
15 Haziran 2020 - 23:13

Rize İl Pandemi Kurulu tarafından yapılan açıklamada, kentte Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek ve vatandaşların sağlığına olumsuz etkilerini en aza indirmek amacıyla salgının başından bu yana geniş kapsamlı tedbirler alınarak uygulandığı ve bu sayede vaka sayılarında çok ciddi bir düşüş sağlandığı ifade edilerek, “Ancak havaların ısınması ve il dışı seyahatlerin yoğunlaşması sebebiyle bir rehavet ortamının oluştuğu, üç temel kural olan maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyene yeterince özen gösterilmediği görülmektedir. Bu nedenle ilimizde yeniden Kovid-19 vakaları görülmeye başlamıştır.” denildi.

Salgın riski en üst düzeyde devam ediyor

Açıklamada, salgının henüz geçmediği ve riskin en üst düzeyde devam ettiği vurgulanarak, “Vatandaşların sağlığının korunması ve rahatlamasına dönük alınan kararlar tamamen kurallara uyulmasına bağlıdır. Kontrollü sosyal hayat döneminde olduğumuzun farkında olarak rehavete kapılmamamız önem arz etmektedir. Salgının ilk döneminde ihtiyaç duyulan sert kural ve tedbirlere yeniden başvurmak zorunda kalmamak için maske takmaya ve doğru şekilde yani ağız ve burnumuzu tam olarak kapatarak kullanmaya, sosyal mesafeye ve genel hijyen ile el temizliğine lütfen azami derecede dikkat edelim. Bu temel kurallara uyulmamasının bizi hedeften uzaklaştıracağını unutmayalım.” denildi.

Hastanelere randevusuz gidilmemeli!

Kovid-19 tedbirleri kapsamında, hasta yoğunluğunun en aza indirilmesi amacıyla acil vakalar dışında Rize'deki hastanelerde randevusuz hasta kabul edilmediğinin hatırlatıldığı açıklamada, "Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda hastanede bekleme süresini en aza indirmek için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alınması zorunlu hale getirilmiştir. Kontrollü sosyal hayat döneminde poliklinik hizmetlerimiz risk iyice azalıncaya kadar randevu sistemi esasıyla yürütülecektir." denildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum