Rize’de lise öğrencileri ’Otizm Eksiklik Değil,...

Rize'de lise öğrencileri 'Otizm Eksiklik Değil, Farklılıktır' dedi

Rize İl Sağlık Müdürlüğü ve Rize Otizmle Mücadele ve Eğitim Derneği (ROMED) tarafından Rize Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine yönelik 'Otizm Farkındalık' eğitimi düzenlendi.

25 Nisan 2019 - 11:59

Öğrencilerin bilinçlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen eğitim programının ardından öğrenciler ve öğretmenleri eşliğinde bez branda üzerine mavi renkli boyalar ile “Otizm Eksiklik Değil, Farklılıktır” yazarak, farkındalık çalışması gerçekleştirdi.

Çocuk Gelişim Uzmanı Begüm Evirgen, yaptığı sunumda, yaşa göre otizmin belirtileri, erken tanının önemi, otizmli bireylerin eğitimi, otizmli bireylere ve ailelerine karşı toplumumuzun duyarlılığın attırılması konusunda öğrencileri bilgilendirildi.

ROMED Başkan Vekili Mukaddes Usta, “Nitelikli çalışmalarla özel çocuklarımızı geleceğe hazırlamak ve onların yeteneklerini toplumumuzla paylaşmalarının önünü açacak somut adımları atmamız gerektiğini söyleyerek, Otizmli bireylerin çocukluktan itibaren önyargı ve ayrımcılığa maruz kalmadan evlatlarımızı, toplumumuzun bir parçası, onlarla birlikte yaşamayı bütün toplumun öğrenmesi gerekir.” diye belirtti.

Otizmde erken tanı ve teşhis kadar özel eğitimin de önemli olduğuna vurgu yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, "Otizmli bireylerimize, ihtiyacı olan eğitimin sağlanması gerekiyor. Onların bizlerden isteği koşulsuz sevgi. Her çocuğumuzun mutlu olmasını istiyoruz. Ötekileşmiş, ötekileştirilmiş, toplumdan uzaklaşmış kardeşlerimize, en samimi duygularımızla yanlarında olduğumuzu hissettirmek görevimizdir." dedi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
En İyi Android Dövüş Oyunu - Shadow Fight 3
En İyi Android Dövüş Oyunu - Shadow Fight 3
Rize'nin yeni Müftüsü Naci Çakmakçı oldu
Rize'nin yeni Müftüsü Naci Çakmakçı oldu