Rize’de Öğrencilerden ’Doğru Türkçe’ hareketi

Rize'de Öğrencilerden 'Doğru Türkçe' hareketi

Rize'de bir grup öğrenci, Türkçe'nin yanlış kullanılması ve yozlaştırılmasına tepki gösterdi.

31 Ekim 2018 - 16:55

Şehit Erhan Dural Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Okulu öğrencileri, Türkçe'nin yanlış kullanılması ve yozlaştırılmasına tepki amacıyla Tuzcuoğlu Memişağa Parkı'nda yaptıkları eylemde, "Dil ulusun aynasıdır", "İnşallah dilinizde tüy biter", "Türkçeme dokunma", "Dile kolay", "Dilinizin altından baklayı değil, İngilizceyi çıkarın" yazılı pankartlar açtı.

Okul Müdürü Yaşar Keskin, burada yaptığı konuşmada, okul olarak "Dilimiz tutsak mı?" adı altında proje gerçekleştirdiklerini söyledi.

Milli birlik ve beraberliği sağlayan ve değerleri ayakta tutan dilin katledilmesine, yanlış kullanılmasına tepki gösterdiklerini ifade eden Keskin, "Sosyal medyada ve sokaklarda dilimizin yanlış kullanılması, Türkçemizin katledildiğini gösteriyor. Kendi diline hakim olamayanlar başkasının diline hakim olurlar." dedi.

Eylemde, öğrencilerden Bilgenur Çakır da Karamanoğlu Mehmet Bey'in Türkçe ile ilgili fermanını okudu.

Yaren Öksüz ise öğrenciler adına yaptığı konuşmada, okul olarak Türkçe'nin katledilişine ve tutsak edilmeye çalışılmasına "dur" demek için toplandıklarını belirterek, "Dünya üzerindeki akımlara ayak uydurmaya çalışan an ve an gelişmeleri takip eden genç nesil, popüler olmak için en kutsal varlıklarımızdan biri olan dilimizi yani Türkçemiz bilinçsizce kullanmakta ve bunu bir marifet saymaktadır." ifadesini kullandı. 

Öğrenciler, eylem sonunda "Türkçeyi tutsak etmeyeceğiz." sloganı attı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize'de 23 Nisan coşkusu
Rize'de 23 Nisan coşkusu
İkizdere'de 4 kablo hırsızı yakalandı
İkizdere'de 4 kablo hırsızı yakalandı