Rize’de otizmli ailelere yönelik eğitimler sürüyor

Rize’de otizmli ailelere yönelik eğitimler sürüyor

Otizm Spektrum Bozukluğu Ulusal Eylem Planı kapsamında Rize İl Sağlık Müdürlüğü ve Rize Otizmle Mücadele ve Eğitim Derneği (ROMED) koordinasyonuyla otizmli ailelere yönelik eğitim programları düzenleniyor.

18 Ocak 2019 - 15:16

Otizmli çocuk ve yetişkinlerin yaşam kalitelerini arttırmaya yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Kader Semra Karataş ve Çocuk Ergen ve Ruh Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Mert Beşenek ile otizm eğitmeni Hüseyin Pehlivan tarafından eğitimler gerçekleştirildi.

Otizm ailelerine yönelik gerçekleştirilen eğitimlerde ebeveynlere başta ergenlik olmak üzere davranış yönetimi, davranış problemleri ve başa çıkma stratejileri, ayrık denemelerle öğretim, öz bakım becerileri, iletişim becerileri, serbest zaman etkinlikleri, otizmli çocuklara yeni beceri ve davranış kazandırma konularında eğitimler verildi.

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, yaptığı açıklamada, “Otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi erken tanı ve sürekli yoğun eğitimdir. Erken tanı ve doğru bir eğitim ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık %50’sinde otizmin belirtileri kontrol altına alınabilmekte ve gelişim sağlanabilmektedir. Müdürlüğümüzce otizmli birey sayısının her geçen gün artması nedeniyle otizm tanısı almış bireylere sahip ailelere, bu bireylerin artan ihtiyaçlarına ve taleplerine yönelik çalışmalar yapılıyor. Bu kapsamda ilimizde üstün gayretle hizmet veren Rize Otizmle Mücadele ve Eğitim Derneği ile aile eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Hem derneğimizi hem de eğitimleri gerçekleştiren hekimlerimize teşekkür ediyorum.” diye belirtti.

ROMED Başkan Vekili Mukaddes Usta ise, “Aile eğitimlerinin tüm otizmli ailelerimiz için bir şans olduğunu düşünüyoruz. Ülkemizde artık her doğan 10 çocuktan 2 tanesi otizmli olduğu tespit edildi. Bu sayı gün geçtikçe artacağı ön görülüyor. İlimizdeki otizmli ailelere yönelik yapmış olduğumuz çalışmalara destek veren kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize Gençlik ve Spor İl Müdürü Çelik, Ankara'ya atandı
Rize Gençlik ve Spor İl Müdürü Çelik, Ankara'ya atandı
Güneysu'da HES yüzünden köylüler gözaltına alındı
Güneysu'da HES yüzünden köylüler gözaltına alındı