Rize’de sağlık personeline Otizm Farkındalık eğitimi

Rize'de sağlık personeline Otizm Farkındalık eğitimi

Rize İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Rize'de görev yapan sağlık personellerine yönelik 'Otizm Farkındalık' eğitimi verildi.

16 Nisan 2019 - 22:04

Rize İl Sağlık Müdürlüğü tarafından il genelindeki sağlık tesislerinde bulunan çocuk acil, çocuk servis ve çocuk poliklinik hizmetlerinde görevli hekim ve diğer sağlık personellerine yönelik “Otizm Farkındalık” eğitimi düzenlendi.

Rize Devlet Hastanesi eğitim salonunda İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Ruh Sağlığı Birimi ve Eğitim Birimi koordinasyonunda gerçekleştirilen eğitime 96 sağlık personelini katıldı. Eğitim Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Çocuk Ergen ve Ruh Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Mert Beşenek tarafından verildi.

Beşenek, yaptığı sunumda, yaşa göre otizmin belirtileri, erken tanının önemi, otizmli bireylerin eğitimi, otizmli bireye sahip ailelerin yapması gerekenler ve otizmli bireylere ve ailelerine karşı toplumumuzun duyarlılığın attırılması konusunda katılımcıları bilgilendirildi.

Otizmde erken tanı ve teşhis kadar özel eğitimin de önemli olduğuna vurgu yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe ise, "Otizmli bireylerimize, ihtiyacı olan eğitimin sağlanması gerekiyor. Onların bizlerden isteği koşulsuz sevgi. Her çocuğumuzun mutlu olmasını istiyoruz. Ötekileşmiş, ötekileştirilmiş, toplumdan uzaklaşmış kardeşlerimize, en samimi duygularımızla yanlarında olduğumuzu hissettirmek için elimizden gelen çabanın fazlasını göstermek zorundayız." dedi.

Tepe, ayrıca sağlık tesislerine başvuran otizmli bireylerin sunulan sağlık hizmetlerinden ayrıcalıklı olarak yararlanması için çalışmalar yaptıklarını belirterek, hizmet sunucularının da bu konuda duyarlı olması için bu eğitimi gerçekleştirdiklerini ifade etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize Gençlik ve Spor İl Müdürü Çelik, Ankara'ya atandı
Rize Gençlik ve Spor İl Müdürü Çelik, Ankara'ya atandı
Güneysu'da HES yüzünden köylüler gözaltına alındı
Güneysu'da HES yüzünden köylüler gözaltına alındı