Rize'de Sıfır Atık Projesi ödüllendirdi

Rize Belediyesi tarafından okullarda yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında kampanyaya destek olan okullara ve öğrencilere hediye verildi.

Rize'de Sıfır Atık Projesi ödüllendirdi
06 Ekim 2020 - 22:09

Rize Belediyesi’nin organizesinde 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında ‘Rize Senin’ projesiyle ilkokul, ortaokul, lise ve anaokullarında toplamda 51 okul, 25 bin öğrenciye Sıfır Atık eğitimleri verildi.

Söz konusu dönemde okullarda gerçekleştirilen Sıfır Atık Kampanyası süresince öğrenciler, veliler ve öğretmenlerin de desteği ile toplamda, 1,5 Ton atık pil,  24 bin 50 kilo elektronik atık, 21 bin 625 parça atık giysi ve bin 365 litre atık yağ toplandı.

Proje çerçevesinde kampanyaya destek veren okullara ve katılım sağlayan öğrencilere, Kurtuluş İlköğretim Okulu bahçesinde Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Milli Eğitim Müdürü Engin Emen, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Serkan Savaş'ın da katılımıyla ödüller verildi.

Törende bir konuşma gerçekleştiren Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Sıfır Atık Projesi’nin bir anlamda sıfır çöp olduğuna vurgu yaparak konuyla ilgili belediye çalışmalarını dile getirdi.

Başkan Metin; “Sıfır atıkta ilk önce israf etmemeyi öğrenmemiz lazım ve evimize giren malzemeyi ihtiyacımız olması gerektiği kadar almamız, bu kültürle hareket etmemiz gerekmektedir. Bugün ilimizde köylerimizde dahil 170 ton atık toplanıyor. Rize Belediyesi olarak salarha yolu üzerinde oluşturduğumuz atık toplama ve ayrıştırma merkezinde toplanan bu 170 ton atığın içerisinden Kâğıt, Cam, Plastik, Metal ve benzeri malzemeyi ayıklayarak geri dönüşüme kazandırıyoruz. Böylece bölgeye gönderdiğimiz çöpün tonajını düşürerek oraya ödediğimiz toplam çöp bedelinin 145 milyon TL'sinin belediyemizin kasasında kalmasını sağlıyoruz. Geri dönüşüm konusunu şehrimizde tamamen yaygınlaştırabilirsek hem ilimize hem de ülkemize önemli derecede katkı sağlamış olacağız. Bu anlamda projede emeği olan tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Rize Valisi Kemal Çeber de yapmış olduğu konuşmada, 1 ton kağıtın 17 tane çam ağacını kurtardığını, 1 litre atık yağın ise 1 milyon litre suyu kurtardığını ve bu anlamda geri dönüşümün çok önemli olduğunu ifade ederek sıfır atık projesi konusunda emek gösteren büyük küçük herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından kampanyaya destek veren okullara leptop, masa tenisi takımı, topseti, öğrencilere ise bisiklet hediyeleri takdim edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum