Rize’de yerli tohum seferberliği başladı

Rize'de yerli tohum seferberliği başladı

Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy, Doğu Karadeniz bölgesinde yerli tohum seferberliği başlattıklarını bildirdi.

09 Mart 2019 - 15:53

Özsoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, Doğu Karadeniz bölgesinde hayata geçirecekleri projelerle kaybolmaya yüz tutmuş yerel tohumları çoğaltıp yaygınlaştırmayı hedeflediklerini anlattı.

Projenin Fındıklı ile sınırlı olmayacağını vurgulayan Özsoy, "Rize, Artvin, Trabzon, Giresun ve Ordu illeri ile tüm ilçelerimiz de dahil, bölgemizdeki çiftçilerimiz el birliği ile başkanlarımız ve odalarımızın aracılığıyla projeyi yapacağız. Bölgedeki tüm ziraat odaları, tarım kooperatifleri ile iletişim halinde olacağız. Bölgede yerel tohumları toplayıp, daha sonra çoğaltıp bölgede çiftçilere sunacağız." dedi.

Özsoy, yerel tohumları toplamaya başladıklarını belirterek, şunları kaydetti: "Dedelerimizin, ninelerimizin eskiden ektiği mısır, fasulye, salatalık, kabak, domates, biber, patlıcan gibi sebze çeşitlerinin kaybolmasına izin vermeyeceğiz. Fındıklı Ziraat Odasının seraları ve üretim bahçelerinde topladığımız tohumları ekerek çoğaltacağız ve küçük bir yerel tohum bankası oluşturacağız. Bunun için bütün bölge çiftçileriyle iş birliğine ihtiyacımız var. Bölgemizin iklimine, toprağına asırlardır uyum sağlamış en verimli tohumları bulup çoğaltacağız, atalarımızdan kalan mirasla tarım yapacağız."

Oluşacak yerel tohum bankasıyla Doğu Karadeniz bölgesine hizmet vereceklerini dile getiren Özsoy, "Bu sayede yeniden çok çeşitli yerel tohumları bulabileceğimiz tohum bankasıyla bölgeye hizmet verecek bir merkez oluşturacağız. Sorunlarımızı ve sıkıntılarımızı yapacağımız büyük ortaklıklarla çözebiliriz." diye konuştu.

loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yeni Çorumspor 2. Lig'e yükseldi
Yeni Çorumspor 2. Lig'e yükseldi
Taraftarımızdan bu maçı alamadığımız için özür diliyoruz
Taraftarımızdan bu maçı alamadığımız için özür diliyoruz