Rize'deki Siyasi Partilerden ortak kınama

Rize'de siyasi partilerin il başkanları, Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı yürüttüğü saldırıları kınayan ortak metne imza attılar.

Rize'deki Siyasi Partilerden ortak kınama
30 Eylül 2020 - 23:04

Ortak kınama metnine AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, MHP Rize İl Başkanı İhsan Alkan, İYİ Parti Rize İl Başkanı Ayşegül Özyanık, Saadet Partisi Rize İl Başkanı Muhammet Kaçar ve Yeniden Refah Partisi Rize İl Başkanı Mehmet Akif Zerdeci imza attı.

Ortak kınama metni şu şekilde;

"Rize’de faaliyet gösteren Siyasi Partilerin İl Başkanları olarak, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin 28 Eylül 2020 tarihinde Yukarı Karadağ’da ateşkesi ve uluslararası hukuku ihlal ederek ağır silahlarla Azerbaycan sivil yerleşim yerlerini ve askerlerini hedef alan saldırılarını en güçlü şekilde kınıyoruz.

Tovruz’daki son saldırılardan sonra, bölgede barış ve istikrarın kalıcı tesisi önündeki en büyük engelin Ermenistan olduğu bir kez daha görülmüştür.

Bizler, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde halkını korumak ve toprak bütünlüğünü tesis etmek amacıyla Azerbaycan’ın gerçekleştirdiği savunmasını destekliyoruz.

30 yıla yakın süredir Yukarı Karabağ, Ermenistan’ın işgali altındadır. Bu haksız işgalin sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve AGİT kararlarına uygun şekilde barışçıl çözüme olan desteğimizi tekrarlıyoruz. Uluslararası camiayı, bugüne kadar Ermenistan’ın işgali ve sorumsuz saldırıları sebebiyle zarar gören Azerbaycan’ın yanında olmaya davet ediyoruz.

Bu vesileyle; Rize’de faaliyet gösteren siyasi partiler olarak, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilere acil şifa ve can Azerbaycan’a başsağlığı dilerken, milletimizin dayanışma iradesini bir kez daha güçlü bir şekilde vurguluyoruz."


YORUMLAR

  • 0 Yorum