Rize'deki Ziraat Odalarından Çaykur'a destek

Rize'de Ziraat Odaları Koordinasyon başkanlığı Çaykur genel Müdürlüğü önünde basın açıklamasında bulunarak Rizelinin ve çay müstahsilinin ekmeği olan çayımızın sorunlarını ve ekmeğimizin üzerine oynanan oyunlara dikkat çekmek için bir araya geldi.

Rize'deki Ziraat Odalarından Çaykur'a destek
31 Mayıs 2021 - 16:13
Ziraat Odaları Koordinasyon başkanlığı adında Çayeli Ziraat Odası Başkanı Ali Küçük İslamoğlu yaptığı açıklamada “Bölgemizin uzun yıllardan beri üretilen çayın ve çay sektörünün sorunları defalarca çözülmek üzere ele alındıysa da bir türlü kesin sonuca ulaştırılamadı. Bu sorunun giderilmesi için dönemin iktidarları ne kadar çalıştıysa sorunlar tam olarak çözülemedi ve bu günlere gelindi.” diye konuştu.

Çayın temel sorunlarına dikkat çeken İslamoğlu “Çayımızın temel sorunları olarak; çay fiyatı, çay alım politikaları, çay kanunun hala çıkarılamaması ön planda yer almaktadır. Çay müstahsili olarak bizler çayımızı hak ettiği bedelden kontenjansız ve kotasız satmayı arzulamaktayız. Çay üreticileri olarak; çayımızın hak ettiği değeri almasını, çay üreticilerinin sektörde fırsatçılık yapan özel fabrikalarına mahkûm edilmemesi için gerekli tedbirlerin alınmasını ve çay kanunun acilen çıkarılmasını talep etmekteyiz.” dedi.

İslamoğlu açıklamasının devamında: “Çayımıza uygulanan çay fiyat politikaları ve çiftçinin sigortası olarak gördüğümüz Çaykur'a yapılan destekler göze alındığında çayın üzerinden siyaset yapılmadığı, bölgede bir milyonun üzerinde kişiyi ilgilendiren proje olarak görüldüğü ve devlet imkanlarının kullanıldığı aşikardır. Her daim bu sektörden nemalanmak ve üreticinin alın terini çalmak isteyenler olacaktır. Bizler ziraat odaları olarak bu tip yapılanmalara ve haksızlıklara karşı durmaktayız ve duracağız." dedi.

Son günlerde bölgemizde Çaykur'a yönelik haksız eleştirilerin yapıldığını söyleyen İslamoğlu, "Çaykur Genel Müdürlüğünün kapasitesinin üstünde bir çay alımı yaptığı ve fedakârca bir çalışma ortaya koyduğu, kontenjanı da zorunlu olarak uyguladığı, sezondaki sıkışıklığın nedeni, sezon açılışının pandemi yasaklarına rastlaması, hava koşullarının olumlu gitmemesi, çayın her yeren kısa sürede çay kura gelmemesinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Bunlar sezonda görülen geçici sorunlardır. Bizler sektörün yapısal sorunlarına odaklanmalıyız. Sorunların çözümü için başta Çaykur Genel Müdürlüğü olmak üzere tüm ilgililer fedakârca çalışmaktadır." dedi.

İslamoğlu, Rize'deki Ziraat Odaları olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan taleplerini şöyle sıraladı;

"1. RTE Üniversitemizin hazırlayıp bakanlığa sunduğu ÇAY Kanunu’nun bir an önce yasalaşmasına,

2. Cumhurbaşkanımızca açıklanan yaş çay alım fiyatından daha düşük fiyattan çay alan ve çiftçimizin alın terini çalan özel sektöre fırsat verilmemesini,

3. ÇAYKUR’un alım kapasitesini arttırmasını ve fabrika kiralayarak çay üreticisinin tüm çayını almasını,

4. Araç üzerinde yaş çay alımlarının yasaklanmasını,

5. Çay sektöründeki yapısal sorunların giderilmesini, talep etmekteyiz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum