Rize'nin eserleri Miniaturk Müzesi'nde sergilenecek

Türkiye'nin ilk minyatür parkı olan Miniaturk müzesi’nin giriş rampasına Rize kültürünü tanıtmak amacıyla Su Değirmeni ve Serender (Nayla) hediye edildi.

Rize'nin eserleri Miniaturk Müzesi'nde sergilenecek
20 Temmuz 2020 - 17:07

Dünyanın en geniş maket alanına sahip minyatür kentine girecek olan turistler ilk olarak Rize kültürü ile karşı karşıya gelecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, ”Rize Türkiye’de birçok özelliği ile ortaya çıkan bir ilimiz. Bu coğrafyada binlerce yıldır yaşayan atalarımızın yöredeki yiyecek ve bu yiyecekleri koruyabilme adına kullandıkları suyu enerji ye dönüştüren Su Değirmeni ve Kiler olarak kullandıkları Serender (Nayla) dediğimiz bu kültürel eserlerimizi İstanbul’da bulunan minyatür park, Miniatürk müzesine Rize’yi   temsil etmek üzere hediye etmiş olacağız.” dedi.

Rize'de 360'ı aşkın su değirmeninin bulunduğunun da altını çizen Başkan Metin, Miniatürk’te, Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş toplam 120 sabit eserin sergilendiğini ve Rize kültürünün birer parçası olan eserlerin de artık Miniatürk Müzesinde yerini almasından mutluluk duyduklarını belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum