Rize’nin Güreşte Olimpiyat Şampiyonu Gururu: Mehmet Akif Pirim

Rize'nin Güreşte Olimpiyat Şampiyonu Gururu: Mehmet Akif Pirim

Olimpiyat Şampiyonu Mehmet Akif Pirim adına bu yıl 9.’su düzenlenecek olan Uluslararası Mehmet Akif Pirim Yıldızlar Grekoromen Güreş Turnuvası başlıyor.

21 Ağustos 2019 - 22:29

24-25 Ağustos tarihleri arasında Rize’nin Pazar ilçesinde bulunan spor salonunda gerçekleştirilecek olan turnuvaya yurt içi ve yurt dışından yüzden fazla sporcunun katılması bekleniyor.

Peki Rize’mizi, ülkemizi en güzel şekilde temsil etmiş, başarısını Olimpiyat Şampiyonluğu ile taçlandırmış, adına ilimizde her yıl turnuva düzenlenen Mehmet Akif Pirim kimdir? 

Rize’den zirveye

1968 yılında Rize’de dünyaya geldi. İlkokula giderken kafasına iyi bir güreşçi olmayı koymuştu. Herkes okulunu başarıyla bitirmeye uğraşırken, Pirim iyi bir güreşçi olmak düşüncesiyle planlar yapmaya başlamıştı bile. Güreşe 1986 yılında Rize Çaykur Kulübü’nde başladı. 

Ülkemizin gururu oldu

1964 Tokyo Olimpiyatları’ndan sonra yirmi sekiz yıl olimpiyatlarda altın madalyaya hasret kalan Türkiye’nin hasreti, 1992 Barcelona Olimpiyatları’nda 62 kiloda altın adam olarak kürsüye çıkan Mehmet Akif Pirim ile dinmişti. Olimpiyat şampiyonluğunu kazanan Pirim; Sedat Simavi Spor Ödülü ile de başarısını zenginleştirdi.

1995 yılında vatani görevini yerine getirmek üzere askere gitti. Aynı yıl İtalya’da yapılan askeri olimpiyatlarda birinci oldu. Gösterdiği başarı ve tecrübesinden dolayı Amerika’da yapılan olimpiyatlara götürüldü. Çok iyi maçlar çıkartan ve hiç yenilgi almayan Pirim hakemlere yenik düştü. Grup finalinde 1-1 biten maçı hakemler Bulgar güreşçiye verdiler. Pirim ancak olimpiyat üçüncüsü olabildi.

1997’de ise katıldığı Akdeniz oyunlarında birinci oldu. Rakiplerine karşı ayakta bele girme, tek kol, künde’yi iyi yapan Pirim sporculuğu süresince 48, 52 ,57 ve 62 kiloda güreşti. Halk Bankası, Çaykur Rize, Ankara TMO kulüplerinde mayo giydi. Ava çıkmayı, kitap okumayı ve tartışmayı seven Mehmet Akif Pirim’e göre şampiyonluğa giden yol, inanmaktan ve bilimsel çalışmaktan geçiyor.

Kariyeri boyunca antrenörleri: Bayram Ali Karaali, Osman Destebaşı, Sapunov Genady, Bilal Tabur, Ömer Suzan, Mehmet Acak, Haluk Koç, Yakup Topuz’dur. Mehmet Akif Pirim adına her yıl Rize'de Uluslararası Yıldızlar Grekoromen Güreş Şampiyonası düzenlenmektedir.

Rus’u mindere yapıştırdı

Türkiye’ye 28 yıl aradan sonra grekoromen güreşte olimpiyat şampiyonluğunu getiren ve Türk güreş tarihinde yeni bir milat olarak kabul edilen Mehmet Akif Pirim, olimpiyat şampiyonluğunu kazanmasının ne kadar önemli bir olay olduğunu Türkiye’ye döndükten sonra anladığını söyledi.

O dönem efsane antrenör Sapunov’la çalışan Mehmet Akif Pirim, olimpiyatlardan 1 yıl önce 1991 yılında Bulgaristan’ın Varna şehrinde yapılan dünya şampiyonasında Rus güreşçiye 1-0 öndeyken basit bir hata ile yenilerek şampiyonluğu kaybeder ve ikinci olur. Hocası Pirim’e, "Onu yenebilirsin, bir daha karşılaştığınızda yeneceksin, tamam mı?” der. Pirim de “tamam hocam, yeneceğim” diye cevap verir.
 
Ne büyük iş başardığımı sonradan anladım

Ve tek amacı Dünya şampiyonasında yenildiği Rus güreşçiyi karşısına ilk çıktığı yerde devirmek olan Mehmet Akif Pirim, 1 yıl boyunca hocası Sapunov’un nezaretinde çok ama çok çalışır.

1992 yılı yazında Barcelona Olimpiyatlar’ı gelip çatar. Pirim’in karşısına 1 yıl önce yenildiği Rus çıkar ve onu yenerek amacına ulaşır. Mehmet Akif, Rus’u yenip kendi amacını gerçekleştirmiş olmuştur ama ne büyük bir iş başardığını, Türkiye’ye döndükten sonra anlayacaktır.

Rize’nin altın çocuğu

1968 yılında Rize’nin Pazar ilçesinde doğan ve güreşe 1986 yılında Rize’de Çaykur Güreş takımında başlayan Mehmet Akif Pirim, Barcelona’da olimpiyat şampiyonu olduktan sonra Türkiye’ye döndüğünde; kendisine gösterilen ilgiden dolayı bir yandan mahcubiyet yaşadığını anlatırken, diğer taraftan ne büyük bir iş başardığının farkına vardığını şu sözlerle anlattı: “Türkiye’ye döndükten sonra ben normal yaşamıma devam ediyordum. Hiç unutmuyorum; bir Cuma günüydü, Ankara’dayız ve arkadaşlarla Kocatepe’ye Cuma’ya gittik. Olağanüstü bir kalabalık vardı. Ne oluyor diye kendi kendime bakınırken, herkes alkışlamaya başladı. Ben hâlâ ne oluyor diye etrafıma bakarken, herkes beni alkışlıyordu, yanıma gelip beni tebrik ettiler. Birçok yabancı ülke temsilcisi, özellikle Müslüman Arap ülkeleri, benim olimpiyat şampiyonluğumun sevincini yaşıyor, bana kendi ülkelerinin flamalarını hediye ediyorlardı. O gün, çok önemli bir iş başardığımı anladım.”

Köyünde bayram havası esti

Rize’nin Pazar ilçesinin Ortayol Köyü’nde, 28 yıldan sonra ülkesine altın madalya kazandıran 62 kilodaki güreşçimizin başarısı şenliklerle kutlandı.

Şampiyonun Çaykur’dan emekli babası Galip Pirim, annesi Nefaret, kardeşleri Mithat Sezgin, Özkan ve Gürkan, Pirimi’i tebrik için sıraya giren halk, şampiyonluk sevincini köyde şenliklerle kutladılar.

Oğluma sütüm helal olsun

Müsabakanın yapıldığı akşam, heyecanlarını yenmek için eczaneden aldıkları hapları içen Pirim ailesi televizyonun başında nasıl bekleştiklerini şöyle dile getiriyorlardı "Kazanacağını biliyorduk, önsezilerimiz bunu gösteriyordu. Buna rağmen bir kalp krizi geçirmemek için ailece ilaç aldık.”

Şampiyonun annesi Mefaret Pirim "Oğluma ana sütünü zaten helal etmiştim, ama şimdi bir daha tekrarlıyorum; oğlum Mehmet Akif sadece bizim değil, bu sonucu yıllardır özleyen Türkiyemizin yüzünü aketmiştir, kendisini özlemle kucaklıyorum, çünkü iki aydır ben burada idim, onu görememiştim. Giderken telefonla vedalaşmıştık" diyordu.

1984 yılında lise sıralarında Çaykur güreş takımında yer alan Mehmet Akif Pirim daha sonra Ankara’ya babası ile birlikte gitmiş, burada Halk Bankası güreş takımında daha sonra Toprak Mahsulleri Ofisi güreş takımında yerini almış ve bu arada Gazi Üniversitesi Spor Akademisi’nde çalışmalarını sürdürmüştü.

Mehmet Akif Pirim’in başarıları

1988 yılı Walbrzych Polanya Avrupa Greko-Romen stil 57 Kg’da 7.si
1991 yılı Aschaffenburg Almanya Greko-Romen stil 62 Kg’da Avrupa 9.su 
1991 yılı Atina Yunanistan Greko-Romen stil 62 Kg’da Akdeniz Oyunları 1.si
1991 yılı Varna Bulgaristan Greko-Romen stil 62 Kg’da Dünya 2.si
1992 yılı Kopenhagen Danimarka Greko-Romen stil 62 Kg’da Avrupa 7.si
1992 Bacelona Olimpiyatlarında Greko-Romen stil 62 Kg’da 1.si
1993 yılı Aagde Fransa Greko-Romen stil 62 Kg’da Akdeniz Oyunları 1.si 
1995 yılı Besoncon Fransa Greko-Romen stil 62 Kg’da Avrupa 6.sı
1996 yılı Budapeşte Macaristan Greko-Romen stil 62 Kg’da Avrupa 5.si 
1996 yılı Atlanta Olimpiyatları Greko-Romen stil 62 Kg’da 3.sü
1997 yılı Bari İtalya Greko-Romen stil 63 Kg’da Akdeniz Oyunları 1.si

Fatih Sultan KAR / İST.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ardeşen'de silah kaçakçısının evine baskın
Ardeşen'de silah kaçakçısının evine baskın
Kadına yönelik şiddet bir halk sağlığı sorunudur!
Kadına yönelik şiddet bir halk sağlığı sorunudur!